Aparycja - czym jest? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
"Zatrudnimy osobę o miłej aparycji" - zapewne każdy z nas natknął się kiedyś w życiu na takie ogłoszenie. Co oznacza „miła aparycja” i w ogóle słowo aparycja? Czy to coś, nad czym można pracować? Kiedy się przydaje?
Czym jest aparycja?
Mianem aparycji określamy prezencję danej osoby, na którą składa się zarówno jej powierzchowność, czyli uroda, wygląd zewnętrzny, jak również jej postura, figura i postawa ciała. Inaczej rzecz ujmując, na aparycję składają się cechy określające wygląd fizyczny, w tym nasze cechy fizyczne, jak i to, jak się prezentujemy: spojrzenie, uśmiech, ton głosu, itp. Aparycja to więc nie tyle nasz wygląd, co wrażenie, jakie wywieramy na innych swoją powierzchownością i zachowaniem. Jaka może być aparycja? Z pewnością miła, sympatyczna, ciepła, atrakcyjne, ciekawa ale i naganna czy mało interesująca.
Co znaczy, że ktoś ma miłą aparycję?
Aparycja powinna być miła, z tym sformułowaniem najczęściej spotykamy się w ogłoszeniach o pracę. Co to znaczy, że ktoś ma miłą aparycję? Czy oznacza to, że kobieta jest atrakcyjna, a mężczyzna przystojny? Nie do końca.
Miła aparycja oznacza, że dana osoba jest:
- zadbana: jest czysta, schludnie ubrana, ma czyste, ułożone włosy, zadbane dłonie, w przypadku kobiet wykonany delikatny makijaż, a w przypadku mężczyzn wypielęgnowany zarost;
- nosi strój adekwatny do okazji i delikatną biżuterię;
- miła, sympatyczna i życzliwa dla innych;
- serdeczna i uśmiechnięta;
- ma proporcjonalną sylwetkę;
- jest wyprostowana, chodzi sprężystym krokiem;
- patrzy rozmówcy w oczy;
- jest spokojna, nie zachowuje się nerwowo;
- mówi wyraźnie, nie za cicho ani nie za głośno.
Jak widać, posiadanie miłej aparycji wcale nie jest trudne. Praca nad sobą powinna przynieść dobre efekty. Czy warto? Gdzie przydaje się miła aparycja? Jest ważna w codziennym życiu ale ułatwia również funkcjonowanie w wielu zawodach.
Gdzie przydaje się miła aparycja?
Miła i nienaganna aparycja jest pożądana w wielu miejscach pracy. Powinna się nią cechować z pewnością sekretarka, recepcjonistka i recepcjonista, czyli osoby, z jakimi stykamy się jako pierwszymi w danej firmie. Uśmiechnięta i atrakcyjna sekretarka oraz życzliwy i pomocny, elegancko ubrany recepcjonista to najlepsza wizytówka firmy czy hotelu. Aparycja pozwala im zarówno na zareklamowanie firmy, jak i zdobycie nowych klientów.
Miła aparycja powinna być też cechą osób, które pracują bezpośrednio z klientem, w tym pracowników banku czy biur doradztwa, np. kredytowego. Ich zadaniem jest bowiem zdobycie klienta oraz utrzymanie go. Z większym prawdopodobieństwem weźmiemy kredyt u sympatycznego i atrakcyjnego doradcy niż u osoby niemiłej, która nie patrzy nam w oczy, mówi niewyraźnie i nie jest zadbana fizycznie.
Przyjemna aparycja jako wymaganie pojawia się także w ogłoszeniach o pracę dla sprzedawców i ekspedientek. Są oni wizytówką sklepów, w jakich pracują, zwykle noszą firmową odzież, np. sprzedawcy w sieciówkach ubrani są w rzeczy z najnowszej kolekcji, aby ją dodatkowo zareklamować. Ekspedient czy ekspedientka w pracy powinny być uprzejmi i życzliwi dla klientów, niezbędny jest uśmiech, sympatyczny wyraz twarzy, umiejętność doradzenia, skomplementowania konsumenta.
Nienaganna aparycja powinna być także wizytówką każdego kelnera i kelnerki. Taka osoba pracuje bezpośrednio z klientem: przyjmuje zamówienia, roznosi je oraz zbiera opinie od odbiorców, które - niestety - nie zawsze są pozytywne. Kelner powinien jednak być osobą sympatyczną, opanowaną, życzliwą i nieulegającą emocjom, w tym agresji. Nienaganna prezencja jest także wymagana w zawodach reklamowych i medialnych, takich jak prezenter telewizyjny czy specjalista od spraw marketingu itp.
Czy robię dobre pierwsze wrażenie? Test
Chcesz przekonać się, czy jesteś osobą o miłej aparycji i umiesz zrobić swoją postawą dobre pierwsze wrażenie dla innych? Wykonaj test i wszystko stanie się jasne. Jeśli nie znasz odpowiedzi na któreś z pytań, zapytaj o zdanie bliskich, z pewnością Ci pomogą.
- Jestem uważana/y za osobę atrakcyjną, mimo moich niedoskonałości.
- Dbam o swój wygląd fizyczny, chcę zawsze prezentować się schludnie.
- Jestem uważana/y za osobę miłą, sympatyczną i życzliwą.
- Staram się ubierać zawsze stosowanie do okazji.
- Uważam, że ludzie lubią przebywać w moim towarzystwie.
- Na co dzień pracuję z ludźmi i nie wyobrażam sobie innego zajęcia.
- Myślę, że umiem się dobrze zaprezentować.
- Ludzie, którzy mnie słabo znają, zwykle oceniają mnie pozytywnie.
Udzieliłaś/eś większości twierdzących odpowiedzi? Gratulacje, jesteś osobą o miłej i ciekawej aparycji, ludzie Cię lubią, potrafisz dobrze się zaprezentować.
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Test pokazał, że masz trudności z wywieraniem dobrego pierwszego wrażenia lub chcesz wiedzieć, czy robisz to dobrze? Jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie?
Poniżej kilka ciekawych porad w dwóch, istotnych sytuacjach: na rozmowie kwalifikacyjnej oraz na randce.
Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to ważne ale i stresujące wydarzenie dla każdego z nas. Zależy nam na otrzymaniu posady i to jasne, że chcemy dobrze wypaść podczas spotkania z przyszłym szefem.
Jak przygotować się do tej rozmowy i wypaść jak najlepiej? Poniższe rady powinny Ci pomóc.
- Zapanuj nad stresem i nie daj po sobie poznać, jak bardzo się denerwujesz. Zjedz coś lekkiego przed rozmową, idź na krótki spacer, posłuchaj muzyki, zabierz ze sobą kogoś bliskiego i poproś, by zaczekał na Ciebie w kawiarni nieopodal.
- Ubierz się elegancko, schludnie i tak, jak lubisz. Postaw na stosowane kolory i klasyczne wzory, starannie się uczesz i delikatnie umaluj.
- Delikatnie ale zdecydowanie uściśnij dłoń rozmówcy, jeśli czujesz, że jest wilgotna, wcześniej dyskretnie osusz ją chusteczką.
- Uśmiechaj się naturalnie, patrz rozmówcy w oczy i unikaj nerwowych ruchów rąk i nóg. Panuj nad mową ciała.
- Mów wyraźnie i niezbyt głośno, nie śmiej się nerwowo.
Dzięki temu dasz się poznać jako osoba życzliwa, pewna siebie ale i kompetentna oraz godna zaufania, co z pewnością pomoże Ci uzyskać posadę Twoich marzeń.
Pierwsze wrażenie na randce
Randka to dla wielu z nas nie mniej stresujące wydarzenie niż udanie się rozmowę kwalifikacyjną. Jak zrobić dobre wrażenie na wybranku czy wybrance i zachęcić drugą osobę do kolejnego spotkania? Poniżej rady specjalnie dla Ciebie.
- Ubierz się elegancko, stylowo ale nie przesadzaj z szalonymi fasonami, kolorami oraz dodatkami. Jeśli jesteś kobietą zdecyduj się na skromną, kobiecą sukienkę o długości w okolicach kolan, marynarkę lub sweterek, szpilki i naturalną fryzurę oraz stosowny makijaż. Zdecyduj się na french manicure lub żelowe tipsy w naturalnym kolorze. Nie przesadzaj z biżuterią, wystarczy skromny naszyjnik i kolczyki lub bransoletka. Mężczyznom poleca się koszulę, krawat, marynarkę, dżinsy i starannie wypastowane buty. Uczesz się i wypielęgnuj zarost.
- Uśmiechaj się do drugiej osoby, podaj jej rękę lub ucałuj w policzek, nie przekraczaj na pierwszej randce dystansu.
- Chodź wyprostowana/y, nie garb się przy stole, jeśli jesteś mężczyzną, pamiętaj o zachowywaniu się jak dżentelmen.
- Nie śmiej się nerwowo, nie chichocz, nie wykonuj nerwowych ruchów, panuj nad mimiką i mową ciała.
- Daj się poznać jako osoba życzliwa, uśmiechaj się, tematy na początek to te raczej neutralne, patrz w oczy ale nie dłużej niż 5 sekund, takie spojrzenia mogą wydawać się prowokujące.
Dzięki tym poradom na pierwszej randce dasz się poznać jako osoba atrakcyjna, pewna siebie i godna zainteresowania, co z pewnością poskutkuje kolejnym, pełnym emocji spotkaniem.
Komentarze