Chandra - czym jest? Sposoby na chandrę

Chandra"Chyba mam chandrę" - co tak naprawdę znaczy to określenie? Czym jest chandra, skąd się bierze i czy to pierwszy krok do depresji? Jak ich nie pomylić i w porę skorzystać z odpowiedniej pomocy? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

 

Czym jest chandra i skąd się bierze? Objawy chandry

Mianem chandry określamy okresowe pogorszenie się samopoczucia, nie jest ono związane z tym, co dzieje się w naszym życiu, np. śmiercią bliskiej osoby. Jak objawia się chandra? Przede wszystkim pojawia się obniżony nastrój, jest nam smutno, nie mamy na nic siły, stajemy się apatyczni. Mogą pojawić się problemy ze snem, apetytem, mamy mniej sił, trudniej się nam skoncentrować. Objawy mogą pojawić się w określonych porach dnia, np. wieczorami ale i w określonym czasie, np. jesienią.

Jesienna chandra - mit czy fakt?

Wiele mówi się o jesiennej i zimowej chandrze, czy to mit czy fakty? Okazuje się, że częściej na obniżenie nastroju cierpmy właśnie w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy dni są krótsze, dostarczają nam mniej słońca, daleko do wakacji i innych okazji do wykorzystania urlopu.

Jesienią zwykle jemy mniej owoców i warzyw, co przyczynić się może do niedoborów witamin i innych składników odżywczych.

Chandra i depresja: jak je rozróżnić?

Chandrę nietrudno pomylić z depresja, gdyż objawy są podobne ale istnieją miedzy nimi znaczące różnice. Różni je przede wszystkim czas trwania: chandra trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni, depresja o wiele dłużej, rozwija się niepostrzeżenie i utrzymuje co najmniej 2 tygodnie do nawet kilku miesięcy! Różnicą jest także ilość i nasilenie objawów, w przypadku chandry nastrój jest obniżony ale można go poprawić, np. dobrą komedią. W przypadku depresji przygnębienie jest stałe oraz towarzyszą mu inne objawy, w tym anhedonia, czyli niemożność przeżywania emocji, w tym radości. W depresji mówić możemy także o groźniejszych objawach i skutkach, w tym myślach i próbach samobójczych.

Ponadto, inna jest przyczyna: chandrę wywołuje czasowy brak słońca czy niedobór składników odżywczych, przyczyny depresji są o wiele bardziej złożone. Za depresję odpowiedzialne są zarówno czynniki biologiczne, jak i środowiskowe, np. uraz psychiczny czy doświadczenie traumy, w tym śmierci bliskiej osoby. Ponadto, mamy świadomość tego, że mamy chandrę, że czujemy się źle, chory na depresję nie ma takich myśli.

Jak pozbyć się chandry - 10 skutecznych sposobów na chandrę

Czujesz, że za Twoje złe samopoczucie i przygnębienie odpowiedzialna jest chandra i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić? Poniżej 10 ciekawych sposobów na chandrę (nie tylko jesienną), to Twój swoisty dekalog, więc wypróbuj je wszystkie!

1. Zastosuj fototerapię, czyli ulecz się światłem.
Chandrze sprzyja brak światła i słońca, krótkie jesienne i zimowe dni. Jeśli nie masz możliwości przebywać na dworze lub dni są tak ponure, że na placach możesz policzyć chwile ze słońcem, staraj się choć na chwilę postać w oknie, by złapać dzienne światło. Wieczorami "doświetlaj się" światłem sztucznym ale jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Zainwestuj w żarówki o delikatnym żółtym odcieniu, zrezygnuj z ostrych, białych świetlówek.

2. Zrób niezbędne badania i wprowadź suplementację, jeśli będzie konieczna.
Jeśli czujesz, że męczy Cię chandra, wybierz się do laboratorium, by wykonać podstawowe badania, w tym morfologię oraz ogólne badanie moczu. Być może brakuje Ci witamin i pewnych składników, odpowiedzialnych za dobre zdrowie i samopoczucie. Skonsultuj wyniki ze swoim lekarzem, być może zaleci odpowiednia suplementację lub modyfikację stylu życia, w tym diety.

3. Zadbaj o odpowiednią dietę, która poprawi Ci humor.
Masz zły humor i sięgasz po słodkiego batonika? Uważaj, to nie najlepsza droga do dobrego nastroju, a na pewno do nadwagi i chorób z nią związanych, w tym cukrzycy i nadciśnienia. Dieta "na chandrę" powinna obfitować w owoce i warzywa bogate w witaminy oraz cukry złożone, które uwalniają się o wiele dłużej i zapewniają zastrzyk energii na wiele godzin. Dostarczaj sobie witamin z grupy B, znajdziesz je w rybach i zielonych warzywach. Nie zapomnij o żelazie i magnezie: jedz szpinak, orzechy i dodawaj do jogurty czy sałatki nasiona słonecznika. Orzechy i ryby dostarcza Ci również zdrowych kwasów omega. Jedz mniej, a częściej, ostatni posiłek spożywaj nie później i nie wcześniej niż 2 godziny przed snem.

4. Zadbaj o odpowiednią ilość snu.
Chandra nie daje Ci spać? A może masz chandrę, bo nie śpisz odpowiednio długo? Staraj się spać przynajmniej 7 godzin na dobę, najlepiej w godzinach od 22-23 do 6-7 rano, kiedy sen jest "najzdrowszy". Zadbaj o to, by nic nie przeszkadzało Ci w nocnym wypoczynku: zasłoń okna, wyłącz telefon i telewizor. Przed snem możesz poczytać książkę lub posłuchać spokojnej, relaksującej muzyki. A seks? Nie ma lepszego leki na chandrę niż bliskość z ukochaną osobą. Nie wymawiaj się więc złym samopoczuciem, cieszcie się sobą, a chandra odejdzie w zapomnienie.

5. Postaw na ruch i aktywność fizyczną.
Na chandrę najlepsze jest zmęczenie, oczywiście fizyczne. Postaw więc na aktywność fizyczną. Ruch sprawi, że dotlenisz organizm i wydzielą się endorfiny, hormony szczęścia, doskonały, naturalny lek na chandrę. Nie musisz od razu wyczynowo uprawiać sportu, wystarczy spacer z psem, wypad na rolki, rower czy wyjście na basen dwa razy w tygodniu. Możesz również zapisać się na fitness, zumbę czy pójść z ukochanym na kurs tańca.

6. Relaksuj się, gdy tego potrzebujesz.
Chandra nierzadko związana jest ze zmęczeniem, staraj się więc relaksować po pracy czy ciężkim dniu. Zafunduj sobie gorąca kąpiel lub poproś ukochana osobę o masaż pleców. Jeśli to możliwe, wybierz się na weekend lub choć na jeden dzień do SPA albo wyjedź za miast i odpocznij.

7. Ciesz się Twoim hobby, gdy tylko masz czas.
Zajmowanie się swoim hobby, swoją pasją, jest przyjemne. Oddawaj się temu, gdy tylko znajdziesz wolną chwilę, rób to, co kochasz: śpiewaj, maluj, czytaj książki, testuj nowe trasy na rowerze, majsterkuj.

8. Codziennie znajdź chwilę dla siebie i oddaj się przyjemnościom.
Pokonaj chandrę swoi dobrym nastrojem, który da Ci oddawanie się przyjemnościom. Zafunduj sobie drobną przyjemność raz dziennie, czy to kawę z ulubionym ciastkiem czy chwilę z przyjemną muzyką. Ciesz się tymi chwilami dla siebie i celebruj je.

9. Spędzaj czas z najbliższymi.
Nie ma lepszego leku na chandrę niż bliskość ukochanej osoby, plotki z mamą czy szaleństwo na placu zabaw z dziećmi. Przebywanie z ludźmi poprawia nastrój i odsuwa nasze myśli od codziennych problemów. Znajdź swojego prywatnego "terapeutę" i korzystaj z jego bliskości i wsparcia, gdy masz taką potrzebę.

10. Zrób coś na przekór, przełam rutynę!
Jesienne i zimowe dni nie sprzyjają dobremu nastrojowi ale i latem zdarzają się tygodnie, gdy ciągle pada, a Ty nie możesz wyrwać się choć na krótki urlop. Czujesz przeładowanie obowiązkami, wszystko jest takie samo, nudne i nijakie… Skończ z tym, przełam rutynę i zrób coś… inaczej niż zwykle. Idź do fryzjera, obetnij lub przefarbuj włosy, kup sweter w żywym, radosnym kolorze lub chociaż zainwestuj w pastelową torebkę. Kup kwiaty w drodze z pracy i wstaw je do wazonu: poprawisz nastrój wszystkim domownikom! Upiecz pachnące ciasto, zaproś koleżanki na kawę, urządź bitwę na poduszki z dziećmi, zaskoczysz je, zwłaszcza, jeśli na co dzień jesteś spokojną osobą.

Jak widać, z chandrą można i trzeba walczyć. Bez względu na to, czy dopadła Cię jesienią czy o innej porze roku, postaraj się ją pokonać, zawalcz o swoje dobre samopoczucie i świetny nastrój każdego dnia!

Komentarze