Elektryzujące się włosy - jak im zapobiegać i przeciwdziałać?
Elektryzujące się włosy uprzykrzają Ci każdy poranek i każde wyjście z domu? Nie możesz się uczesać, ponieważ naładowane dodatnio kosmyki sterczą każdy w inną stronę. Boisz się nosić czapkę i nie wiesz jaką kurtkę założyć, żeby nie zepsuć fryzury? Jeśli chcesz raz na zawsze zapomnieć o tym irytującym problemie, zobacz nasze skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy.
Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie pozbyć się problemu z elektryzowaniem kosmyków, zobacz, co sprawia, że twoja fryzura w sezonie zimowym zaczyna żyć własnym życiem. Kiedy zrozumiesz, co wywołuje to denerwujące zjawisko, bez problemu je wyeliminujesz.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Ponieważ są naładowane dodatnio i podobnie jak elektrony o takim samym ładunku odpychają się, co gołym okiem prezentuje się jak sterczące na wszystkie strony, niesforne włosy. A jak do tego doszło? Przecież pielęgnujesz je jak zwykle, nie zmieniłaś szamponu ani odżywki, a twoja fryzura przeraża nawet Ciebie.
Zacznijmy od tego, że głównym winowajcą jest ogrzewanie, które sprawia, że spada wilgotność powietrza, a woda znajdująca się wewnątrz włosa zaczyna szybciej parować. Ponadto zmieniamy garderobę z letniej na zimową, bawełniane T-shirty zamieniamy na polarowe bluzy, a letnie bluzy na kurtki. Na naszych głowach pojawiają się również czapki. Jeśli nosisz kurtkę ze sztucznego materiału np. poliestru i wełniany lub - co gorsza - polarowy szalik, a twoje włosy są na tyle długie, że mają z nimi kontakt. Podczas chodzenia poruszają się, a dokładnie rzecz ujmując szalik, pociera o kurtkę, a włosy ocierają o kurtkę i szalik albo sam szal szalik. W ten sposób wytwarza się ładunek elektryczny, który wysuszone włosy przejmują i zaczynają się elektryzować.
Zdejmujesz czapkę, a twoja fryzura jak na rozkaz staje dęba? Prawdopodobnie twoje nakrycie głowy ma podszewkę z nylonu lub poliestru, który jest śliski i podczas poruszania głową dochodzi do tarcia czapki o włosy. Powstaje dokładnie takie samo zjawisko jak poprzednio, włosy przejmują ładunek elektryczny i zaczynają się odpychać. Używasz klasycznej suszarki do włosów, a potem przeczesujesz je plastikowym grzebieniem? To kolejna przyczyna naładowanych kosmyków.
A może używasz plastikowych, z gąbki lub z rzepami wałków, zakręcone zaraz po suszeniu pukle na takie kołki bankowo się elektryzują, co zobaczysz dopiero po ich rozkręceniu. Spanie bardzo blisko kaloryfera, jeśli twoja poduszka, zagłówek, głowa lub końcówki kosmyków dotykają rozgrzanego grzejnika, w nocy kręcisz się, a tym samy pocierasz głową o naładowany dodatnio grzejnik lub łóżko. O poranku z pewnością będziesz miała problem z ujarzmieniem i stylizacją fryzury.
Elektryzujące się włosy nie tylko zimą - jak to możliwe?
Jeśli przebywasz w pomieszczeniach o bardzo małej wilgotności powietrza, nawet wiosną i latem możesz mieć ten problem. Tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska, jeśli część dnia spędzasz w suchym powietrzu, a drugą część eksponujesz swoje pukle na promienie UV. Wówczas słońce je wysusza a powietrze, w którym pracujesz lub mieszkasz, wieńczy dzieło. Wtedy nawet chwilowy kontakt z woreczkiem foliowym lub plastikowym przedmiotem, może wywołać efekt kosmyków postawionych na baczność.
Elektryzujące się włosy, jak im zapobiegać?
Po Pierwsze wyeliminuj czynniki wymienione powyżej, to one w głównej mierze odpowiadają za zimowe problemy z ułożeniem i utrzymaniem pukli pod kontrolą. Kolejna kwestia to nawilżenie i dobieranie garderoby z rozwagą. Jeśli nie chcesz każdego dnia po zdjęciu czapki lub kurtki wyglądać jak Einstein musisz każdego poranka zachowywać się jak rasowy fizyk i dobierać w taki sposób ubrania, żeby po włożeniu ich, nie miały szansy wytworzyć ładunku elektrycznego. Początkowo może to być trudne, szczególnie jeśli kochasz polarowe bluzy i szaliki oraz ortalionowe lub poliestrowe kurtki. Pobaw się w detektywa i sprawdź, czy żaden element twojego łóżka lub pościeli nie dotyka grzejnika, jeśli tak, to przenieś poduszkę, ponieważ będziesz musiała spać zimą "w nogach". Potem Wyeliminuj inne czynniki takie jak czapka z elektryzującą podszewką, plastikowy grzebień, czy suszenie włosów klasyczną suszarką. Wałki z tworzywa sztucznego zmień na bambusowe lub drewniane, to również powinno pomóc.
Elektryzujące włosy
Jednak uwaga to, że pozbyłaś się najbardziej elektryzujących czynników, nie oznacza, że od teraz będziesz miała swoje kosmyki pod kontrolą. W okresie zimowym wystarczy powiesić swoją "nienaładowane" kurtkę obok tej z ładunkiem elektrycznym i problem wróci, czy też usiąść zbyt blisko grzejnika. Dlatego, zanim stracisz resztki nadziei. Wyeliminuj jeszcze kilka czynników, które czynią twoje włosy podatnymi na elektryzowanie się.
Nawilżacz powietrza na elektryzujące się włosy
W domu, w pracy i w aucie, którym najczęściej się przemieszczasz, korzystasz z ogrzewania. Wilgotność powietrza spada więc drastycznie. A to oznacza, że przez cały sezon grzewczy przesadzasz swoje pasemka. Zanim zaczniesz się zastanawiać co zrobić na elektryzujące się włosy, zacznij systematycznie nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu. Do domu kup profesjonalny nawilżacz jonizujący. W pracy ustaw na parapecie miseczki z wodą, ale pamiętaj, żeby przed każdym wlaniem wody dokładnie je myć. W samochodzie zawsze przy włączonym ogrzewaniu pozostaw lekko uchyloną szybę.
Domowe sposoby na elektryzujące się włosy?
Nawilżenie, nawilżenie i jeszcze raz nawilżenie. Powietrza, ale też włosów i skóry na głowie. Zatem w sezonie grzewczym obowiązkowo, a także w innych, kiedy masz ten problem, stosuj szampony i odżywki nawilżające. Możesz wzmocnić ich działanie, dodając za każdym razem, tuż przed aplikacją odrobiną mąki ziemniaczanej. Doskonałym sposobem na przesuszone pukle są domowe maseczki na bazie naturalnych produktów.
Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków!
Czy zauważyłaś, że fryzjer zawsze myje i płucze włosy w letniej wodzie? Nie wynika to z oszczędności, lecz faktu, że ciepły i gorący strumień przyczyniają się do elektryzowania. Podczas mycia pocieramy nasze kosmyki, następnie czynność tą powtarzamy, osuszając je ręcznikiem. Zimna woda zamyka łuski włosa, a to oznacza, że jest on w mniejszym stopniu podatny na przesuszenie podczas samego suszenia, jak i modelowania. A dobrze nawilżone kosmyki nie się nie elektryzują. Ponadto w ten sposób zamykasz wszystkie składniki odżywcze w jego wnętrzu i nie przenikają do niego zanieczyszczenia z otoczenia.
Rozcieńczaj kosmetyki do włosów
Czy zwróciłaś uwagę, że fryzjer zawsze ma bardzo rzadki szampon, a mycie u niego przypomina pranie odzieży? Po pierwsze, większość szamponów to koncentraty, które powinniśmy w bardzo niewielkiej ilości najpierw nakładać na dłoń i dopiero przenosić na mokre włosy. Ponadto zwróć uwagę, że twoja fryzjerka zawsze myje włosy pod bieżącą wodą, a pukle najczęściej w całości są w niej zamoczone.
- Zatem zacznij od rozcieńczenia swojego szamponu, substancje czyszczące zawarte w szamponach czyszcząc, wysuszają jednocześnie. Po drugie, kiedy na dłoń zaaplikujesz środek myjący, zawsze dodawaj do niego odrobinę odżywki do spłukiwania. Dzięki temu trikowi włosy nie będą się plątać i nie odwodnia się. Potem spłucz je dokładnie i zastosuj maskę nawilżającą. Po takim myciu twoja fryzura będzie zdrowa jak zaraz po wyjściu z salonu fryzjerskiego.
- Nie stosuj produktów wzbogaconych silikonami, nie tylko obciążają włosy, ale też sprzyjają elektryzowaniu się.
- Produkty zwiększające objętość włosów, wszystkie pudry, pianki, musy i spray, otwierają, przesuszają i delikatnie puszą pasemka, czyli przygotowują je do przyjęcia ładunku dodatniego.
- Zrezygnuj z tapirowania i lakierowania, podczas tapirowania otwierają się łuski włosa, dzięki czemu łatwiej możemy je potargać. Podczas utrwalania lakierem tapiru, wysuszamy pukle, najczęściej już podczas rozczesywania takie stylizacji zauważamy pierwsze oznaki elektryzowania się.
- Zrezygnuj z nabłyszczaczy do włosów, one również sprzyjają powstawaniu tego zjawiska. Zamiast je stosować, zadbaj o dobre odżywienie i nawilżenie włosów.
- Nie śpij na poduszkach ze sztucznych tkanin i frotte.
Domowy spray antystatyczny do akcesoriów do czesania i stylizacji.
- ½ łyżeczki płynu do płukania tkanin
- 1 szklanka zimnej wody
Całość wymieszaj, odstaw na 30 minut, następnie spryskaj płynem wszystkie grzebienie szczotki i wałki do włosów. Oczywiście akcesoria te najpierw umyj i osusz. Kiedy płyn na nich wyschnie, spokojnie możesz je stosować.
Usuń wszystkie włosy ze szczotek i wałków
Pozostawione grzebieniu, szczotce do czesania lub modelowania, a także na papilotach, są wielokrotnie poddawane ciepłemu nadmuchowy i pocieraniu. Są martwe, a więc bardzo przesuszone, często to one są naładowane dodatnio, a podczas korzystania z nich ładunek elektryczny przenosimy na swoje pukle.
Domowa maska nawilżająca na elektryzujące się i przesuszone włosy
- 1 łyżeczka soku z aloesu
- 2 łyżeczki miodu naturalnego
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- 1 łyżka gęstego naturalnego jogurtu
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na włosy i skórę głowę, nie zapominając o końcach. Miksturę pozostaw przez 20 -30 minut, pod folią i ręcznikiem. Następnie zmyj ciepłą wodą. Nie sięgaj od razu po suszarkę, odczekaj, aż większość wody odparuje samodzielnie. Następnie nie końce nałóż jedwab w płynie, olejek arganowy, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Ponownie odczekaj kilkanaście minut i letnim podmuchem powietrza susz włosy. Zawsze urządzenie trzymaj 15- 30 cm od włosów. Po skończonym suszeniu nie sięgaj od razu po grzebień, pozwól, by ciepło odparowało, ewentualny ładunek dodatni zneutralizował się. Drewnianym lub metalowym, nigdy plastikowym grzebienie, powoli wyczesz włosy, jeśli jest taka potrzeba, ponownie wetrzyj w końce olejek.
Doskonały sposobem jest również zastąpienie klasycznej suszarki jonizującą, ale podstawą zawsze jest nawilżenie.
Maska na przesuszone włosy z olejem kokosowym
- ½ łyżeczki olejku rycynowego
- 1 ½ łyżki soku z cytryny
- 2 duże żółtka
- 1 łyżeczka miodu
Żółtka roztrzepujemy i dodajemy kolejne składniki, maskę nakładamy na czyste wilgotne włosy i zawijamy w folię, a następnie w ręcznik. Po upływie 30 minut możemy ją zmyć ciepłą wodą. Choć najlepsze efekty osiągniesz, fundując sobie seans filmowy z nawilżający eliksirem na kosmykach. Po 2-3 godzinach twoje włosy będą bardzo dobrze nawilżone, odżywione, pełne blasku i sprężyste.
Co na elektryzujące się włosy ze sklepowej półki?
- Gotowe olejki nawilżające, doskonale sprawdzają się arganowy, rycynowy
- Ajurwedyjski, czyli specyfik stosowany od stuleci przez kobiety w Indiach. Nie zapominajmy, że są to ekspertki od elektryzowania, ponieważ przez cały rok stosują nakrycia głowy, a ich pukle zawsze są pod kontrolą.
- Spray antystatyczny
- Szampon nawilżający
- Odżywka nawilżająca
- Odżywki i żele o właściwościach antystatycznych
Komentarze