Karma wraca - co to znaczy? Prawa karmy
Karma wraca - dla wielu z nas to wciąż niezrozumiałe i mało logiczne pojęcia… Czym jest karma, dlaczego powraca i czy należy się przed tym chronić? Pod terminem karmy kryje się nic innego jak prawo przyczyny i skutku - ale nie bez obecności przeznaczenia. Karmą jest to, co dajemy i co wraca do nas niemal w takiej samej postaci. Dobro powraca jako dobro, a zło… jako zemsta za to, co uczyniliśmy.
Karma wraca - jak i dlaczego? Karma w buddyzmie i hinduizmie
Karma to niejako odpowiedź na nasze postępowanie, to skutek naszego zachowania. Karma określana jest również jako działanie: dobre lub złe. Zależnie od tego, co zrobiliśmy, możemy spodziewać się od losu tego samego. Pojęcie karmy obecne jest w wielu religiach i poglądach filozoficznych, w tym w religii buddyjskiej czy hinduizmie. W religii buddyjskiej karma rozumiana jest jako czyn: dobra karma do dobre zachowania, które wracają jako chwile szczęśliwe, a zła to czyny złe, naganne, które wracają pod postacią nieszczęść. Hinduizm postrzega karmę jako dar od Boga. Zła karma, czyli cierpienie to odpowiedź na złe zachowanie. Istotne jest w tym wypadku odkupienie czynu, czyli naprawienie błędu lub wykonanie dobrego uczynku w zamian.
Prawa karmy
Aby lepiej poznać zasadę działania karmy, warto wiedzieć, jakimi prawami się ona rządzi. Jest ich wiele ale warto poznać kilka z nich. Są to proste zasady, których obowiązywania w wielu przypadkach nie mamy nawet świadomości.
1. Przyczyna i skutek: najprostsze prawo, które rządzi światem
To zasada, której odkrycie niezmiernie cieszy każde małe dziecko: zrzuć zabawkę, a ona upadnie na podłogę - okrycie zasady przyczyny i skutku jest dla nich cenną lekcją ale i nauką na przyszłość. Wnioskowanie przyczynowo-skutkowe pojawia się odpowiednio później. Dziecko potrafi już wyciągać wnioski ze swoich zachowań, np. jeśli wróci za późno od kolegi, będzie miało karę. Co to ma wspólnego z karmą? Życie pokazuje nam, że jeżeli coś zrobimy, coś się wydarzy. Z karmą jest podobnie. Jeśli dokonamy dobrego czynu, wróci on do nas, np. gdy pomożemy biedakowi, ktoś może i nam pomóc, gdy będziemy tego potrzebować. Gdy zaś opuścimy bliskiego w potrzebie, sami również możemy nie mieć do kogo wyciągnąć dłoni, gdy będziemy tego potrzebować.
2. Sami kreujemy swoje życie poprzez swoje działania
To prosta zasada, z jakiej istnienia każdy powinien zdawać sobie sprawę. To, co robimy w życiu ma wpływ na to, jak będzie ono wyglądało. Musimy wiedzieć, że wpływ na nie ma praktycznie każdy nasz ruch, od decyzji w sprawie wynajmu mieszkania, poprzez wybór partnera życiowego oraz wybór zajęć dodatkowych, na jakie się zapisujemy. Z pozoru nic nie znacząca decyzja może zmienić wiele w naszym życiu.
3. Historia lubi się powtarzać ale można ją zmienić
To, że historia lubi się powtarzać, wie zapewne wielu z nas. Najczęściej widzimy to w swoich rodzinach: przejmując schematy działania i myślenia od rodziców, zdarzyć się nam może popełniać dokładnie te same błędy. To tylko w nas jest siła, aby to zmienić, tylko od nas zależy, czy nasza droga będzie wyglądała inaczej, lepiej. I tylko od nas zależy, jaka karma do nas powróci.
4. To, co ma się wydarzyć i tak się wydarzy
Przeznaczenie odgrywa wielką rolę w naszym życiu: być może w ten sposób tłumaczy wielu z nas to, że na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, np. na to, że po wielu latach małżeństwa zostawi nas mąż, że stracimy pracę, że naszą okolice nawiedzi trąba powietrzna i stracimy dobytek życia. Trudno przewidzieć tego typu zdarzania oraz przygotować się na nie. Nie mniej jednak nie należy doszukiwać się w takich sytuacjach swojej winy ale starać się wyciągnąć z tego wnioski. Może po zdradzie małżeńskiej postawimy na samorozwój i zapiszemy się na studia z psychologii i w ramach praktyk zapiszemy się do wolontariatu w hospicjum? Może po utracie pracy zdecydujemy się na otwarcie biznesu z koleżanką, która od dawna nosiła się z zamiarem otwarcia firmy ale nie miała na to odwagi? Może po przejściu kataklizmu zauważymy, jak kruche jest życie i zaczniemy pomagać tym, którzy stracili więcej?
5. Cały świat jest ze sobą połączony, od najmniejszych elementów i wszystko ma jakieś znaczenie
Wielu z nas może czuć się zagubionych i niewiele znaczących w tak wielkim świecie. Tak naprawdę jednak każdy jego element jest ważny i ma jakieś znaczenie. Każdy z nas zostawia coś po sobie ale i żyje w jakimś celu, np. aby wyjść za kogoś za mąż, mieć dzieci, pracować gdzieś, czegoś dokonać.
Co robić, by wracała tylko dobra karma?
Odpowiedź wydaje się prosta: czynić dobro. Czy aby na pewno? Czy da się wypełniać jedynie dobre uczynki? Warto się starać czynić dobro i nawet jeśli popełnimy jakiś błąd, próbować naprawić to dobrem.
Co można robić dobrego dla innych? Propozycji jest wiele:
- oddać niepotrzebne rzeczy, np. ubrania, zabawki, koce, ręczniki potrzebującym, domowi dziecka czy schronisku dla zwierząt;
- urządzić zbiórkę dla potrzebujących, powodzian, biednych, osieroconych dzieci, itp.;
- pomóc komuś bezinteresownie, np. dotrzymać towarzystwa samotnej sąsiadce, zrobić zakupy niepełnosprawnemu znajomemu;
- przeznaczyć kwotę na szczytny cel, np. rehabilitacje chorego dziecka;
- wybaczyć osobie, która wyrządziła nam krzywdę;
- itd.
Uczmy tego również nasze dzieci, wychowujmy je w trosce o wykonywanie dobrych uczynków, tłumaczmy, że dobro wraca.
Co może dobrego robić nasze dziecko? Może np.:
- podzielić się batonikiem z kolegą z ławki;
- pożyczyć zabawkę koleżance;
- oddać za małe ubranka biedniejszej rodzinie z małymi dziećmi;
- oddać stare zabawki dzieciom z domu dziecka;
- wybrać się z nami do schroniska dla zwierząt i wyprowadzić psa na spacer;
- pocieszyć kolegę, który płacze.
Starajmy się, by dziecko wiedziało, kiedy czyni dobrze i dlaczego jest to takie ważne. Tłumaczmy, że istnieje zło i jakie są skutki jego szerzenia. Dajmy też dziecku możliwość wyboru.
Jak powiedział Mahatma Gandhi: "Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonywać wyboru". I to właśnie tą decyzję musimy każdego dnia podejmować samodzielnie.
Komentarze