Okres menopauzy - wiek kobiety, zmiany w organizmie, objawy i ich łagodzenie. Kobieta po menopauzie

Menopauza klimakteriumMenopauza to nie koniec kobiecości, nie powinna być też końcem aktywności seksualnej, czy też atrakcyjności fizycznej i psychicznej. Menopauza jest granicą pomiędzy okresem rozrodczym i stanem spoczynku jajników, które po przebytym klimakterium przestają produkować jajeczka. Z medycznego punktu widzenia menopauza jest traktowana jako kolejny etap w życiu kobiety, który jest nieunikniony.

W krajach wysokorozwiniętych kobiety coraz częściej odkładają w czasie ten proces stosując terapię hormonalną. Istnieje również "teoria babci", według której to same kobiety doprowadziły w procesie ewolucji do zjawiska fizjologicznego zwanego menopauzą.  Zgodnie z tą teorią kobiety po 40 roku życia zaprzestawały wydawania na świat potomków w obawie, że nie zdążą ich wychować przed własną śmiercią. Jak wynika ze statystyk ludzie, żyją coraz dłużej, w czasach kiedy kobiety zgodnie z teorią babci przez całe swoje życie były w stanie rodzić dzieci żyły nawet o 20 lat krócej niż współczesne. Ówczesne kobiety zamiast rodzić kolejne dziecko zajmowały się wnukami, podobnie jak współczesne babcie. Zwolennicy wspomnianej teorii uważają, że kobiety w procesie ewolucji zatraciły zdolność rozrodczą w pewnym okresie życia, otrzymując od natury menopauzę.

Szacuje się, że w Polsce jest aż 8 milionów kobiet po menopauzie, chociaż te dane prawdopodobnie są znacznie wyższe. Różnica może wynikać z faktu, że w małych miasteczkach i na wsiach menopauza wciąż jest tematem tabu, a kobiety po okresie przekwitania uważane są za mniej wartościowe. Dlatego też rzadko decydują się na badania ginekologiczne po przekroczeniu magicznej granicy zwanej klimakterium, niekiedy nawet nie informując rodziny jakie zmiany zaszły w ich organizmie.

Zdrowie kobiety w okresie przekwitania

Menopauza to złożony proces, który może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Większość kobiet bo aż 75% w tym czasie uskarża się na liczne dolegliwości zdrowotne. Menopauza występuje najczęściej pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. W ostatnich latach granica ta ma tendencję spadkową i coraz częściej rozpoczyna się u kobiet po 40 roku życia. Co ciekawe klimakterium później przechodzą kobiety lepiej wykształcone, mieszkające w dużych miastach, aktywne zawodowo i przebywające w stałych związkach. Zdarzają się również przypadki przedwczesnej menopauzy, o których mowa u kobiet przed 40 rokiem życia, za co odpowiedzialny jest chromosom X. W tym wypadku najczęściej zalecana jest zastępcza terapia hormonalna.

Z medycznego punktu widzenia okres przekwitania można podzielić na trzy etapy: przedmenopauzalny (perimenopause), okołomenopauzalny, pomenopauzalny (postmenopause).

Etapy menopauzy

Kobieta w okresie przedmenopauzalnym

Okres przedmenopauzalny może pojawić się nawet kilkanaście lat wcześniej i zwiastować zbliżającą się menopauzę. W tym czasie kobieta uskarża się na częste i długotrwałe bóle głowy, podobne do migrenowych, wywołane huśtawką hormonalną, pogorszenie nastroju i krótkotrwałe stany depresyjne, bezsenność, drażliwość, a nawet pierwsze uderzenia gorąca, nocne poty, spadek libido i nieregularne miesiączki. Okres ten może trwać do kilku lat i w niektórych przypadkach być bardzo uciążliwy dla kobiety i całej rodziny. Rozdrażnienie i niestabilność nastroju wpływa niestety na całe otoczenie, podobnie jak bezsenność i ciągłe zmęczenie wywołane przez brak snu. Jeśli kobieta poinformuje o swoich dolegliwościach lekarza może nie tylko zmniejszyć ich uciążliwość, ale też opóźnić menopauzę.

Kobieta w okresie okołomenopauzalnym

Okres okołomenopauzalny zaczyna się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Zdrowie kobiety w okresie menopauzy przeżywa prawdziwą rewolucję, zaś sama zainteresowana odczuwa wiele bardzo uciążliwych dolegliwości. Część z nich można zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować zmieniając tryb życia lub uzupełniając poziom hormonów. Z innymi trzeba nauczyć się żyć. W Polsce największym problemem nadal nie jest menopauza, a podejście większości społeczeństwa do okresu przekwitania. Niejedna kobieta w trakcie klimakterium, nie ma wsparcia ze strony rodziny i jest przekonana, że właśnie jej młodość, kobiecość i atrakcyjność odchodzą i wkracza w okres starości. Zdaniem lekarzy, zarówno psychologów jak i ginekologów, to właśnie psychika i podejście do menopauzy mają duży wpływ na intensywność odczuwanych dolegliwości. A tych niestety jest sporo.

Objawy menopauzy

Do typowych objawów menopauzy zaliczamy

  • uderzenia gorąca, a także nocne poty będące nocnym odpowiednikiem uderzeń gorąca, które mogą być spowodowane podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Czynnik ten można łatwo wyeliminować przede wszystkim zmianą diety, w niektórych przypadkach wskazane jest leczenie farmakologiczne;
  • zaburzenia nastroju wywołane przez niskie stężenie serotoniny;
  • bezsenność;
  • drażliwość;
  • ciągłe zmęczenie, najczęściej spowodowane niewyspaniem, oraz nieprawidłową dietą. Część specjalistów twierdzi, że zmęczenie, senność i znużenie może być spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości słodyczy i ciężkostrawną dietą. Pamiętajmy, ze w okresie menopauzy zwalniają wszystkie procesy w organizmie, równie proces trawienia;
  • bóle głowy;
  • suchość pochwy, która często prowadzi do infekcji intymnych;
  • nagły przyrost wagi;
  • wzdęcia;
  • nietrzymanie moczu;
  • kołatanie serca;
  • trudności z koncentracją i pamięcią;
  • bóle mięśni i stawów, spowodowane niedoborem białka kolagenowego;
  • bóle reumatyczne wywołane niedoborem wapnia. Pamiętajmy, że minerał ten występuje naturalnie w pożywieniu, dlatego warto zmienić dietę na bogatą w wapń;
  • spadki nastroju i stany depresyjne wywołane huśtawką hormonalną, a dokładnie spadkiem estrogenów, których poziom możemy naturalnie podwyższać stosując dietę bogatą w fitoskładniki, czyli hormony pochodzenia roślinnego. Jednak zawsze warto skonsultować z lekarzem zmianę diety na bogatą w fitohormony. Niektórzy lekarze twierdzą, że nadmiar hormonów roślinnych może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi;
  • pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci wywołane dużym spowolnieniem procesu produkcji kolagenu;
  • spadek libido, co jest naturalną reakcją organizmu na niski poziom estrogenów, dodatkowo suchość pochwy i związany z tym ból podczas stosunku mogą potęgować niechęć do zbliżeń. Niektóre kobiety, szczupłe przed menopauzą nie czują się atrakcyjne z dodatkowymi kilogramami i mniej sprężystą skórą, co również nie sprzyja zbliżeniom.

Kobieta po menopauzie

Jeśli myślicie, że przebrnięcie przez okres menopauzy kończy problemy zdrowotne kobiety musimy Was rozczarować. U statystycznej kobiety po 60, która menopauzę ma już za sobą, większość objawów z etapu okołomenopauzalnego pozostaje nadal. Dolegliwości te są znacznie mniej uciążliwe i można je wyeliminować właściwą dietą i zdrowym trybem życia. Kobieta po menopauzie może wrócić do dawnej formy, jednak powinna "przeprogramować" swój sposób myślenia. Zamiast skupiać się na swoich dolegliwościach należy tą energię poświęcić na pozbyciu się ich. Jeśli czujecie się niekomfortowo z nową wyższą wagą, żadne drakońskie diety nie pomogą, za to powszechnie znana dieta MŻ - owszem. Ponadto część dietetyków zaleca kobietom po okresie przekwitania wykonanie tekstów na nietolerancję pokarmową. Pamiętajmy, że po przebytym klimakterium wszystkie procesy zwalniają, także układ trawienny pracuje w zwolnionym tempie i trudniej mu poradzić sobie ze składnikami, które uczulają organizm. Ponadto wyeliminowanie z diety alergenów może w znacznym stopniu poprawić kondycję skóry i ogólne samopoczucie, a także przyspieszyć odchudzanie.

Kobiety, które zmagają się z bólem stawów, ze znaczną utratą elastyczności skóry, zmarszczkami, suchymi, wypadającymi włosami i łamliwością paznokci powinny wyrównać poziom estrogenów i przyspieszyć proces produkcji włókien kolagenowych. A jak tego dokonać? Nie musicie od razu przyjmować niezliczonej ilości leków i produktów medycznych.

Produkcję włókien kolagenowych przyspieszysz dzięki witaminie C, którą znajdziesz w łatwo przyswajalnej formie w największym stężeniu w czarnej porzeczce, której jedno małe ziarenko zawiera tyle kwaśniej witaminy co dwie średniej wielkości cytryny, w papryce, kiwi, żurawinie, owocach lasu, cytryna kojarzona z witaminą C jest na końcu długiej listy.

Jeśli doskwiera Ci suchość pochwy i częste infekcje intymne, a także problemy z bezsennością, koncentracją i rozdrażnieniem, należy podwyższyć poziom estrogenów: wprowadzenie do codziennych diety fitohormonów, czyli hormonów pochodzenia roślinnego o podobnej budowie do hormonów ludzkich. Uwaga dietę bogatą w fito składniki warto skonsultować z lekarzem, gdyż może być przyczyną zachorowań na raka piersi.

Aktywny tryb życia pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji, częste regularne spacery, a także forma sportu dopasowana do możliwości fizycznych może poprawić nastrój i ogólną kondycję organizmu. Jeśli zmiana trybu życia i naturalna suplementacja hormonów pochodzenia roślinnego, także uzupełnienie wapnia i pobudzenie procesu produkcji kolagenu nie pomogły warto skonsultować się  z lekarzem i poprosić o zastępczą terapię hormonalną. Większość kobiet po menopauzie stosujących się do powyższych zaleceń wraca do dawnej formy i aktywności, również seksualnej. Kobiety po 60, u których stężenie hormonów i wszystkich minerałów jest właściwe, libido mają na podobnym poziomie, co młodzi mężczyźni w sile wieku pomiędzy 20-30 rokiem życia. Jak pokazują statystyki kobiety po menopauzie aktywne seksualnie cieszą się znacznie lepszym samopoczuciem, urodą, a nawet wyższym poczuciem wartości.

Komentarze

Wowo
Dlaczego tak mało się o niej mówi? Trudno to zrozumieć, bo to przecież normalny stan kobiety. Niby tak, a jednak o okresie dojrzewania mówi się stosunkowo dużo więcej niż o menopauzie. Czy kobiety się jej po prostu wstydzą? Nie chcą przyznać, że już ją mają? Po części pewnie tak jest, bo menopauza to koniec pewnego etapu, a początek starzenia się. Kobieta zauważa, że już ma bliżej do starości, że nadchodzi to, co nieuniknione. Dlatego wypiera to ze swojej świadomości, że to jeszcze nie teraz, że to za chwilę, że to nie może być już to, bo ona jeszcze ma czas.

Tak wiele kobiet popada w tym czasie w depresję, nie wiedzą co się dzieje z ich organizmem, brak hormonów daje się we znaki. Zaczynają się różne dolegliwości, nierzadko depresja, wizyty u lekarzy różnych specjalności.

Hormony pełnią bardzo ważną rolę w organizmie, ich wahania odczuwa całe ciało. Lekarze często nie potrafią znaleźć przyczyn danych dolegliwości, dlatego kobiety bywają przerażone i często zostają same z tymi problemami. Szukają porad w sieci, garściami połykają suplementy, leczą się prywatnie, ponoszą koszty leczenia, badań, by się uspokoić. Lekarze nie stwierdzają, że to menopauza, tylko kierują na różnorodne, często zbędne badania, które czasami nic nie wnoszą. Zaczyna się batalia o zdrowie, ale to trudne i powoduje niekiedy dużo niepotrzebnych nerwów. Ważna jest świadomość, a tej ciągle brakuje.
Maria
Zmagam się z menopauzą, to dobre określenie. Menopauza to moja nocna zmora. W ciągu dnia dolegliwości są sporadyczne; tylko lekkie napady gorąca. W nocy dolegliwości się nasilają. Raz robi mi się gorąco, rozkopuję pościel, czekam aż ochłonę, potem z zimno. Budzę się w środku nocy, najczęściej około drugiej i nie mogę zasnąć do rana. Do pracy trzeba jednak wstać. Dolegliwości podczas menopauzy są szczególnie uciążliwe w środku tygodnia; niewyspanie, zmęczenie, osłabienie. Podczas menopauzy organizm jest wyczerpany brakiem snu, brakiem odpoczynku. Wahania nastroju nie pomagają w stosunkach z domownikami i współpracownika mi w pracy. Trudno się skupić na codziennych obowiązkach, gdy w podświadomości oczekujesz na olejny napad gorąca i zimne poty. Każda kobieta chce dobrze wyglądać, zimny pot na twarzy to nie dobry towarzysz, makijaż spływa razem z nim. Czy wizyta u ginekologa i przypisane hormony pomogą? Czy suplementy diety, witaminy poprawią samopoczucie kobiety podczas menopauzy? To moje dylematy. Kobiety od wieków mają ten sam problem, radzą sobie z nim. Ja także sobie poradzę, jak babcia gdy miała 42 lata, jak mama w wieku 50 lat.