Przesądy ślubne
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu i staramy się zaplanować go tak, aby wszystko wypadło idealnie. Czym się kierujemy? Zwykle własnym gustem i upodobaniami, niektórzy inspirują się aktualnymi trendami, radami rodziny i bliskich. Staramy się w ślubnych przygotowaniach pamiętać o wszystkim, w tym także o? ślubnych przesądach.
Dla wielu z nas bowiem te tradycje, powtarzane przez nasze babki i matki mają znaczenie. O czym więc pamiętać przed i w czasie ślubu aby zagwarantować sobie szczęście w małżeństwie?
1. Magiczna literka "r"
Od dawna mawia się, że najszczęśliwszymi miesiącami na zawarcie związku małżeńskiego są te, w których nazwie znajduje się literka "r". Wierzono, że gwarantuje to długie i szczęśliwe małżeństwo. Jakby na to nie patrzeć, mamy sporo miesięcy do wyboru: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień. Najbardziej pechowym dla zawarcia małżeństwa jest podobno miesiąc maj. Nie należy również brać ślubu w czasie Adwentu, Wielkiego Postu oraz 1 kwietnia.
2. Panna młoda i jej suknia ślubna
Wiele przesądów związanych jest z suknią panna młodej. Wierzono bowiem (i wiele osób nadal w to wierzy), że panna młoda nie powinna brać udziału w szyciu swojej sukni i przemierzyć jej w innych okolicznościach niż przymiarka krawiecka. Nie należy przymierzać sukni aż do dnia ślubu, a narzeczony nie może jej zobaczyć w sukni wcześniej, niż dopiero w kościele. Panna młoda również nie powinna oglądać się w lustrze w całym stroju, może to zrobić, np. bez butów czy torebki. Wróży to podobno nieszczęśliwe małżeństwo. Z kolei przymierzenie sukni panny młodej przez inna kobietę wróży jej rozstanie lub staropanieństwo. Jeśli z kolei suknia w dniu ślubu się rozerwie, nie należy jej zszywać ale spiąć agrafką. Zszycie sukni może przynieść nieszczęście, a już na pewno nie powinna jej naprawiać sama panna młoda. Zaszyć w fałdach sukni można za to okruszek chleba: wtedy młodym małżonkom nigdy go nie zabraknie.
3. Coś białego, niebieskiego, nowego, starego i pożyczonego
To bardzo znany przesąd, dotyczący ważnych przedmiotów, które powinna mieć przy sobie przyszła żona. Według niego każda panna młoda powinna mieć na sobie coś:
- białego - to symbol jej wierności
- niebieskiego - zapewnia to wierność małżonka
- nowego - zapewnia dostatek w związku
- starego - symbol wsparcia swojej rodziny i przyjaciół
- pożyczonego - symbol życzliwości rodziny męża
4. Bukiet bez kolców
Jeśli bukiet panny młodej zrobiony jest z róż, nie powinny mieć kolców, wróży to nieszczęście w małżeństwie.
5. Perły w dniu ślubu
Dawniej wierzono, że perły jako element biżuterii ślubnej są symbolem łez. Dziś panny młode chętniej inwestują w biżuterię z perłami, tłumacząc, że są symbolem łez szczęścia.
6. Obrączki i przesądy z nimi związane
Obrączki powinien wybrać i kupić Pan Młody, a przyszła żona nie powinna mu asystować w zakupie. Nie należy przymierzać krążków przed ceremonią ani ubierać na palce cudzych obrączek, wróży to nieszczęście. Uwaga! Jeśli w czasie ślubu na podłogę spadnie obrączka, może podnieść ją tylko ksiądz! Ewentualnie może zrobić to ministrant lub świadek. Z kolei zgubienie obrączki przed ślubem oznacza odejście małżonka. Obrączkę zakładamy na palec serdeczny, założenie jej omyłkowo na środkowy jest wróżbą zdrady małżeńskiej.
7. Buty od przyszłego męża, koszula od przyszłej żony
Narzeczony powinien kupić swojej ukochanej buty ślubne. Najlepiej, gdyby do dnia ślubu stały one na parapecie (lub przynajmniej ostatnią noc), gwarantuje to szczęście ale i ładną pogodę. Dla powodzenia finansowego, Panna Młoda powinna włożyć do bucika grosik. Z kolei przyszła żona w ramach rewanżu powinna zakupić mężowi ślubną koszulę.
8. Jak i kogo wybrać świadków?
Świadkowie powinni być stanu wolnego i nie mogą być parą: wróży to nieszczęście. Na świadka nie należy wybierać rozwodników oraz kobiet w ciąży. Z kolei dwie kobiety jako świadkowe wróżą nieszczęście w małżeństwie.
9. Jaki kościół wybrać na ceremonię ślubną?
Najlepiej wziąć ślub w kościele, w jakim zostało ochrzczone choć jedno z młodych, najlepiej Panna Młoda.
10. W drodze do kościoła
Do ślubu młodych nie powinna wieźć kobieta: wróży to pecha w małżeństwie. Nie może to być nikt z młodych, najlepiej, gdy zrobi to świadek lub ojciec któregoś z młodych. Pamiętajmy także, aby nie zawracać z drogi do kościoła: jeśli czegoś zapomnieliśmy, poprośmy o pomoc bliskich.
11. Bez potknięcia i z uśmiechem
Należy uważać, by nie potknąć się wchodząc do kościoła ani idąc do ołtarza, wróży to pecha. Aby zapewnić sobie szczęśliwe i radosne małżeństwo, Państwo Młodzi powinni iść do ołtarza z uśmiechem na ustach. Łzy nie są jednak złą wróżbą. Najlepiej, gdyby Panna Młoda szła po lewej stronie swojego wybranka: prawą dłonią może on wtedy odpędzać złe moce od ich związku.
12. Pieniądze na szczęście, ryż na płodność
Istotne jest również to, czym sypią goście po wyjściu z kościoła. Jeśli jest to deszcz grosików: zapewni nam to dostatek materialny, jeśli ryż: płodność żony oraz zdrowe dzieci. Jeśli z kolei Pan Młody chce zapewnić swojemu małżeństwu powodzenie finansowe, powinien włożyć do kieszeni marynarki banknot.
13. Przywództwo w małżeństwie
Mawia się, że po ułożeniu dłoni pod stułą w czasie składania przysięgi można wywróżyć, kto w związku będzie dominował. Jak to odgadnąć? To proste: rządzić będzie osoba, której dłoń znajduje się na górze. Podobnie jest z odwracaniem się z od ołtarza: osoba, która pociągnie za sobą drugą, będzie dominować. Wróżbę można wykonać również na sali weselnej, podając młodym dwa kieliszki: z wodą i wódką. Dominować będzie osoba, która wypije wódkę z kieliszka.
14. Przeniesiona przez próg
Bardzo znanym zwyczajem jest przenoszenie swojej nowo poślubionej żony przez próg domu weselnego. Pan Młody robi to jednak z konkretnego powodu: potkniecie wybranki ściągnąć może pecha na jego nową rodzinę. Aby więc temu zapobiec, przenosi ją przez próg.
15. Kieliszki na szczęście
Dla zapewnienie sobie szczęścia w małżeństwie, młodzi powinni po toaście rzucić za siebie puste kieliszki od szampana. Jeśli się potłuką: to bardzo dobra wróżba.
16. Przesądy o sukienkach
Jeśli idziemy na ślub jako gość, nie powinniśmy ubrać się na biało, dotyczy to zwłaszcza pań: biała sukienka jest zarezerwowana jedynie dla Panny Młodej. Z kolei ona na czas poprawin powinna mieć przygotowaną zupełnie nową, nigdy nie noszoną kreację.
17. Kto pierwszy do łóżka??
Co ciekawe, przesądy dosięgają nawet nocy poślubnej? Mówi się, że pierwsza do łóżka powinna wejść Panna Młoda. Za to jej mąż, dla udanego pożycia powinien ściągnąć noszoną przez nią pod sukienką podwiązkę.
18. Spalona wiązanka? na szczęście!
Wiązankę ślubną należy zachować i zasuszyć. Przesąd głosi, że w pierwszą rocznicę ślubu należy ją spalić dla wróżby szczęśliwego życia we dwoje.
Przesądów ślubnych, jak i znaków, zwiastunów i wróżb, związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem jest naprawdę wiele. Czy w nie wierzyć? Nasze babki ale i matki z pewnością twierdzą, że tak. Dzisiaj jednak nieco mniejsza już wagę przykładamy do tradycyjnych zabobonów. W dalszym ciągu są jednak przekazywane z pokolenia na pokolenie, zatem okazuje się, że znajdujemy ziarenko prawdy w tych ludowych mądrościach.
Komentarze