Smart casual (business casual): damski, męski. Przykłady stylizacji

Smart casualCo to jest smart casual, business casual, czyli sportowa elegancja? Gdzie ten dress code jest wskazany, a na jakie okazje lepiej z niego zrezygnować? Sprawdź jak bezbłędnie komponować stroje w stylu sportowej elegancji i skąd wywodzi się smart casual.

 

Smart casual, business casual w wolnym tłumaczeniu oznacza sportową elegancję. Słowo "sportowo" traktujemy z przymrużeniem oka i zdecydowane bardziej pasowałoby określenie tego dress codu mianem luźna elegancja. Smart casual to połączenie komfortowych i eleganckich elementów garderoby. Podobnie jak każdy inny dress code również sportową elegancję można podzielić na dwie podkategorie:

  • front office smart casual, czyli dress code zarezerwowany dla zawodów, w których wizerunek pracownika odgrywa kluczową rolę;
  • back office, dedykowany dla osób, które nie są wizytówką firmy i nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami.

Nie wiesz, jaki dress code jest odpowiedni na twoim stanowisku i jak bardzo możesz puścić wodze fantazji, komponując stylizację do pracy? Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki, jak wygląda business casual, czyli smart casual w wersji front office oraz back office, czym jest sportowa elegancja w wersji do kina i na rodzinne spotkanie.

Co to jest smart casual?

Smart casual to jest dress code, którego nazwa w języku polskim brzmi sportowa elegancja, jednak stylizacje zgodne z tym dress codem nie mają nic wspólnego z typowo sportowymi treningowymi akcentami. Sportowa elegancja polega na stworzeniu takiej stylizacji, która jest na pograniczu biznesowego stylu z luźnym i bardziej komfortowym. Jest to połączenie elementów garderoby typowych dla formalnego stylu jak marynarka żakiet czy klasyczna ołówkowa sukienka z mniej formalnymi butami i skromniejszą biżuterią. Dla panów dress code w wersji biznes casual oznacza rezygnację z krawatu i garnituru na rzecz materiałowych lub sztruksowych spodni i marynarki w innym kolorze oraz koszulki polo.

Krótka historia smart casual

Smart casual to dress code, który powstał w Kalifornii 40 lat temu. Niewątpliwym prekursorem smart casual był Steve Jobs, jeden z założycieli firmy Apple, który zamienił garnitur na ciemny golf, jeansy i adidasy. Brak oficjalnego stroju nie przeszkodził miliarderowi w zgromadzeniu 8,5 miliarda dolarów na koncie do 2011 roku. W ślad za Jobsem poszli młodzi pracownicy zatrudnieni w Dolinie Krzemowej w firmach zajmujących się nowymi technologiami. Zdolni świeżo upieczeni absolwenci najlepszych uniwersytetów, za nic mieli obowiązujący wówczas oficjalny dress code. Młodzi informatycy, przychodzili ubrani do pracy, w takich strojach jak na uczelnię. Sztruksy lub jeansy, T-shirt lub koszulka polo. Początkowo sportowa elegancja w pracy nie była dobrze postrzegana, ale już wkrótce pracownicy innych kalifornijskich firm wywalczyli casual friday. W Polsce nazywany piątkiem na luzie lub piątkiem bez krawatu zawitał wiele lat później, a strój casual biznes rozpowszechnił się w polskich firmach niespełna dekadę temu.

Jak stworzyć idealną stylizację smart casual?

Smart casual w wersji biznesowej jest bardzo podobny do First Date Dress Code, czyli stroju, jaki zakładamy na pierwszą randkę. Umiarkowanie elegancki, niezobowiązujący z oficjalnymi akcentami garderoby, schludny i w stonowanych kolorach. Wybierając się na pierwszą randkę, chcemy zrobić jak najlepsze wrażenie, ale nie wystraszyć i nie wprawić w zakłopotanie drugiej osoby. Nie zakładamy więc ubrań, które wyrażają naszą osobowość, lecz staramy się wyglądać dobrze, ale niezbyt elegancko, tak żeby nie przestraszyć drugiej osoby eksplozją kolorów, czarnym totalem czy kosztowną biżuterią. Rezygnujemy z butów na wysokiej szpilce, a panowie pozostawiają perfekcyjnie skrojone garnitury i krawaty w domu, zamieniając je na jeansy lub sztruksy i luźną koszulę. Dobrze jest mieć na sobie bardzo uniwersalną stylizację, która będzie pasowała do kina, na spacer, na kolację przy świecach i przejażdżkę motocyklem. Tworząc stylizację zgodną ze smart casual dress code, strój komponujemy w podobny sposób. Umiarkowana elegancja i swoboda to podstawa takich stylizacji. Mistrzynie sportowej elegancji spędzają cały dzień w jednej smart casualowej stylizacji, która jest odpowiednia do pracy, na zakupy oraz na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi i w każdej sytuacji wyglądają jak przysłowiowy milion dolarów.

Smart casual front office - przykłady stylizacji

Smart casual front office to najbardziej formalna wersja sportowej elegancji dedykowana i wymaga od pracowników, którzy reprezentują firmę lub pracują w zawodach społecznego zaufania np.: bankierzy, prawnicy, pracownicy administracji państwowej, politycy. Smart casual front office daje mniejszą swobodę w komponowaniu stylizacji, ponieważ należy zachować od 70 do nawet 85% akcentów stroju biznesowego dress codu.

Smart casual front office damski

Sportowa elegancja w wersji front office dla kobiet obowiązkowo powinna być złożona z żakietu, ołówkowej spódnicy lub sukienki albo spodni na pograniczu służbowej elegancji. Klasyczne kostiumy zamieniamy na ołówkową sukienkę i żakiet lub marynarkę w innym kolorze. Kobiety mogą również stworzyć własny kostium do pracy składający się ze spódnicy lub spodni i żakietu. W stylizacjach smart casual front office panie również z butów na wysokim obcasie szpilki mogą zamienić na słupek, torebkę kopertówkę na listonoszkę lub kuferek. Bardzo ostrożnie należy jednak dobierać tkaniny i kolory w takich stylizacjach. Stonowane barwy, klasyczna czerń, granat lub kilka odcieni nude są najlepszym wyborem. Komponując taką stylizację, należy również zwrócić uwagę na łączenie kolorów. W takich stylizacjach barw nie powinno być więcej niż dwie, a maksymalnie trzy, zakładając, że dwie pierwsze to neutralna biel i czerń lub dwa odcienie nude. Wybór tkaniny również nie jest dowolny, smart casual w wersji front office nie pozostawia dużego pola manewru. Do wyboru mamy len, bawełnę, żorżetę i inne "schludne i umiarkowanie eleganckie" tkaniny, które nie przypominają dżinsu czy sztruksu, znajdującego się w niższej klasie dress codu.

Smart casual front office dla mężczyzn

Męskie stylizacje wpisujące się w dress code front office powinny być oparte na luźnej elegancji z mocnymi elementami oficjalnego stroju biznesowego. Nie powinno zatem zabraknąć w takiej stylizacji koszuli, w tym wypadku panowie mogą zamienić biały kołnierzyk na koszulę w innym kolorze i pominąć krawat. Obowiązkowa pozostaje natomiast marynarka, ale może być w innym kolorze niż spodnie. Warto zaznaczyć, że rezygnacja z garnituru nie oznacza zamiany materiałowych spodni na jeansy. Front office to styl, w którym nie ma miejsca na denim, czy sztruks, nawet najlepiej skrojone spodnie z tych tkanin sprowadzą stylizację o stopień niżej.Zatem panowie komponując stylizację front office, mogą założyć spodnie w innym kolorze niż marynarkę, koszulę bez krawata i sztyblety lub mokasyny, ale z dżinsowych spodni powinni zrezygnować.

Smart casual back office - przykłady stylizacji

Back office jest znacznie mniej formalny i mogą sobie na niego pozwolić osoby niemające bezpośredniego kontaktu z klientami. Przedstawiciele zawodów, w których wygląd pracownika nie kojarzy się z jakością marki i nie odzwierciedla jakości oferowanych usług.

Sportowa elegancja w wersji back office znajduje się o klasę niżej w dress code niż front office, co daje znacznie większe pole do popisu podczas komponowania stroju. Mimo to nadal należy pamiętać, o wyborze poszczególnych elementów garderoby w stonowanych barwach i umiarze w ilości kolorów. Tworząc casual styl back office, nadal pamiętajmy o tym, że jest to strój do pracy, który powinien być schludny, jak najbardziej klasyczny i zawierać biznesowe elementy. Naturalne tkaniny jak bawełna len, a także cała gama dzianin, które dobrze komponują się z jeansem i sztruksem.

Tworząc stylizacje, mieszczące się w dress codzie back office warto stosować proporcje 50% do 60% eleganckich elementów garderoby i od 40% do 50% bardziej swobodnych. Smart casual back office to najpopularniejszy obecnie dress code zarezerwowany dla osób pracujących w biurze, szkole, przychodni czy sklepie. Back office casual style jest najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym dress codem na świecie. Stylizacje pierwotnie zarezerwowane na casual friday dzisiaj są odpowiednie do pracy, na uczelnię, na uroczystości rodzinne dla osób zaproszonych w charakterze gości (chrzciny, komunie, śluby cywilne, a także na pierwszą randkę, wyjście do kina, na koncert, do teatru i luźne spotkanie z przyjaciółmi). Nic więc dziwnego, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni pokochali ten dress code i każdego dnia udoskonalają sztukę tworzenia idealnych stylizacji back office.

Sportowa elegancja damska w wersji back office

Stylizacje utrzymane w tonie sportowej elegancji damskiej powinny być komponowane na bazie ołówkowych sukienek i spódnic z bawełny, lnu czy żorżety. Klasyczne spodnie biznesowe można zmienić na kuloty, chinosy i cygaretki lub perfekcyjnie skrojone proste spodnie dżinsy, czy też sztruksy. Klasyczny elegancki żakiet nie jest wymagany w dress code back office. Casualową stylizację można uzupełnić modną oversizową marynarką, bawełnianym żakietem lub dzianinowym swetrem czy kardiganem, który doskonale pasuje do sukienek ołówkowych. Kolejny fason sukienki, na który pozwala nam back office to fason z trapezową spódnicą, czyli w kształcie litery A. Elementem, który nadal powinien być bezwzględnie przestrzegany, jest natomiast głębokość dekoltu. Pamiętajmy, że do pracy zakładamy bluzki i sukienki z płytkim dekoltem. Buty w smart casual back office to wszystkie damskie buty na obcasach słupkach, platformach, koturnach, płaskie sandałki oraz baleriny. Na chłodniejszą pogodę można natomiast wybrać damskie sztyblety, botki, oficerki, a także długie zamszowe kozaki.

Sportowa elegancja męska back office

Back office w męskim wydaniu to dwu i trzy kolorowe stylizacje składające ze spodni w innym kolorze niż marynarka, do tego T-shirt lub koszulka polo. Panowie, komponując stylizację w wersji mniej formalnego smart casualu, mogą zrezygnować z materiałowych spodni na rzecz dobrze skrojonych dżinsowych lub sztruksowych. Obuwie idealnie wpisujące się w smart casual back office to także wygodniejsze i mniej zobowiązujące obuwie, jednak niesportowe.

Smart casual w wersji casual - przykłady stylizacji

Zwykły smart casual, czyli casualowa wersja smart casual to przewaga luźnych elementów stylizacji i eleganckie dodatki - sportowa elegancja na co dzień i nieco niższy stopień dress code, który daje dużą swobodę w doborze garderoby. Warunek jest jeden, stylizacja ma być schludna i na pograniczu elegancji. Zakładając zatem T-shirt i jeansy możemy uzupełnić strój bawełnianym żakietem i butami na obcasie, ale nie szpilkami. Natomiast do ołówkowej sukienki dodajemy dzianinowy sweter lub kardigan oraz baleriny lub sztyblety, które sprawią, że stylizacja będzie mniej oficjalna, ale nadal elegancka. Na specjalne miejsce w tworzeniu codziennego smart casual styl zasługują natomiast modne od kilku sezonów kombinezony damskie, które w zestawieniu z butami na słupku i żakietem tworzą stylizacje idealnie wpisujące się w sportową elegancję. Komponując strój na spotkanie z przyjaciółmi, możesz pójść nawet o krok dalej i do materiałowych spodni cygaretek lub kulotów dodać białe tenisówki, a kreację wykończyć denimowym żakietem lub kurtką ramoneską.

Sportowa elegancja damska - najlepesze fasony

  • Ołówkowa sukienka;
  • Ołówkowa spódnica;
  • Biały klasyczny T-shirt;
  • Koszulowa bluzka z kołnierzykiem;
  • Koszulowa sukienka;
  • Trapezowa sukienka;
  • Trapezowa spódnica;
  • Dwukolorowy bawełniany kostium;
  • Klasyczne proste spodnie materiałowe;
  • Spodnie cygaretki;
  • Spodnie kuloty;
  • Spodnie chinosy;
  • Spodnie do kantu;
  • Sztruksowe chinosy lub cygaretki;
  • Jeansowe chinosy, lub cygaretki;
  • Czarne jegginsy;
  • Krótki, dopasowany żakiet;
  • Oversizowa marynarka;
  • Kultowa czarna ramoneska;
  • Prosty krótki płaszcz w pepitkę;
  • Czarny klasyczny długi płaszcze.

Biżuteria smart casual

W dress code smart casual rezygnujemy z kosztownej złotej i srebrnej biżuterii na rzecz kolorowej i sztucznej. Klasyczny łańcuszek zamieniamy na modny długi wisiorek, kolczyki na sztyftach możemy zastąpić nieco dłuższymi i bardziej ozdobnymi. Natomiast skromną bransoletkę na zegarek na pasku lub modną bardziej masywną ozdobę nadgarstka. Łańcuszek i kolczyki można zmienić na gustowną broszkę, która doda elegancji bawełnianemu żakietowi.

Dodatki smart casual

  • Torebka kopertówka na pasku lub łańcuszku;
  • Torebka chanelka;
  • Torebka listonoszka;
  • Pleciony, lub skórzany kuferek;
  • Czarne, lub czerwone puzderko;
  • Elegancki niewielki damski plecak;
  • Pasek od cienkiego po klasycznej szerokości;
  • Szeroki pasek zakładamy tylko do stylizacji niesłużbowych.
  • Buty utrzymane w tonie sportowej elegancji powinny być przede wszystkim komfortowe, dlatego szpilki zamieniamy na:
    1. Buty na niezbyt wysokim słupku;
    2. Mokasyny na kwadratowym obcasie;
    3. Baleriny;
    4. Meliski;
    5. Damskie loafersy;
    6. Sztyblety;
    7. Płaskie oficerki;
    8. Zamszowe długie kozaki.

Sportowa elegancja męska - must have męskiej garderoby

  • Materiałowe spodnie chinosy;
  • Sztruksowe spodnie chinosy;
  • Dżinsowe spodnie chinosy;
  • Materiałowe spodnie slim;
  • Materiałowe spodnie Taper;
  • Marynarka z otwartymi klapami (koniecznie w innym kolorze niż spodnie);
  • Marynarka z zamkniętymi kalmarami;
  • Wąska czarna lub granatowa marynarka do jeansów;
  • Czarny krótki męski płaszcz utrzymany w stylu luźnej elegancji.

Smart casual - męskie dodatki

  • Wygodne obuwie typu:
    1. mokasyny;
    2. trapery;
    3. sztyblety;
    4. chelsea;
    5. chukka;
    6. loafers;
    7. brogs;
  • Skórzany pasek mniej oficjalny niż do garnituru i szerszy z widoczną klamrą;
  • Torba na dokumenty lub laptop;
  • Czarny plecak na niezbędne akcesoria.

Smart casual od kilku sezonów bije rekordy popularności, cenimy ten dress code za komfort i swobodę w pracy, oraz możliwość tworzenia ciekawych stylizacji. Pracodawcy natomiast coraz częściej rezygnują z friday casual na rzecz smart casual od poniedziałku do piątku. Podobno wygodnie ubrani pracownicy są bardziej kreatywni i wydajni.

Komentarze