Cytaty na temat smutku

Smutne cytatySmutek jest emocją negatywną, związaną z odczuwaniem braku czegoś lub przeżywania porażki. Nikt z nas nie lubi być w takim stanie, kojarzy nam się bowiem z samotnością, żalem, niepowodzeniem, utratą. Warto dowiedzieć się dokładnie, czym on dokładnie jest, kiedy i dlaczego się pojawia oraz jak sobie z nim poradzić. Pomóc nam w tym mogą cenne sentencje znanych osób, czyli smutne cytaty.

Smutek jako emocja - czym jest i co daje nam?

Smutek jest emocją podstawową, co oznacza, że pojawia się bardzo wcześnie w naszym życiu, podobnie jak radość, złość czy strach. Choć znana jest jako emocja negatywna i nieprzyjemna, pełni w naszym rozwoju i życiu emocjonalnym wiele ważnych funkcji, przede wszystkim:

  • jest normalną i całkowicie naturalną ludzką reakcją na uczucie straty, w tym rozstania, żałoby lub po prostu utraty czegoś;
  • pokazuje nam, co jest dla nas ważne i co chcemy mieć;
  • może pomóc nam przekazać innym, że jest nam źle, potrzebujemy ich pomocy i wsparcia;
  • skłania nas do refleksji nad swoim postępowaniem i życiem, pozwala dostrzegać w nim to, co chcemy i potrzebujemy zmienić.

Choć dla wielu z nas odczuwanie tytułowej emocji nie jest przyjemne, kojarzy się nam z melancholią, frustracją, żalem i złością, warto spojrzeć na tę emocję nieco inaczej. Niech od dzisiaj smutek kojarzy się nam z czymś przykrym, ale motywującym, pozwalającym na czynienie zmian w swoim życiu.

Smutne cytaty - inspirujące złote myśli

Poniżej 15 ciekawych i inspirujących cytatów o tytułowej emocji. Są to myśli, nad którymi warto się zastanowić i je zapamiętać.

"Smutek: apetyt, którego nie zaspokaja żaden ból"

Emil Cioran
Ciekawy cytat - został on przyrównany do apetytu, którego nic nie ukoi. Czasami może nam się bowiem wydawać, że odczuwana tytułowa emocja jest bardzo silna, owładania nas, sprawia, że całe nasze życie staje się przygnębiające, pełne niepokoju i innych, negatywnych emocji.

"Najsmutniej jest zawieść się na ludziach, w których widziało się tak dużo i broniło z całego serca tak mocno"

Kazimierz Matan
Cytat smutny, ale prawdziwy - zapewne wielu z nas doświadczyło zawodu na kimś, na kim nam zależało, na ukochanej osobie, przyjacielu, kimś bliskim, w kim pokładaliśmy nadzieję. Takie doświadczenie jest trudne i bolesne, bardzo dużo wysiłku kosztuje nas poradzenie sobie w takiej sytuacji, ale pamiętajmy, że każde negatywne wydarzenie również nas kształtuje i uczy.

"Mówią, że czas leczy rany, ale to nie oznacza, że znika przyczyna smutku"

Cassandra Clare
Jeśli coś nas smuci, przygnębia, wielokrotnie słyszmy, że czas leczy rany. Oznacza to, że nasze emocje osłabną wraz z upływem czasu - on sprawi, że negatywne emocje nie będą tak dotkliwe… zwykle jednak nie zlikwiduje przyczyny, dla której je odczuwamy, np.: po śmieci ukochanej osoby. Upływający czas sprawi, że emocje osłabną, ale na pewno nie zniknie przyczyna, z jakiej je czujemy.

Sentencje o smutku

"Rozczarowania otwierają oczy i zamykają serce"

Autor nieznany
Prosty, prawdziwy, ale - niestety - smutny cytat. Zapewne każdy z nas ma za sobą tego typu bolesne doświadczenie: ktoś nas zawiódł, coś poszło nie po naszej myśli, doświadczyliśmy rozczarowania… takie sytuacje nie należą do przyjemnych, napawają nas niepokojem, pojawia się żal, frustracja. Niejednokrotnie takie rozczarowania sprawiają, że zaczynamy inaczej oceniać sytuację oraz to, co dzieje się po niej. Zawody, związane z bliską osobą dodatkowo "zamykają serce", czyli sprawiają, że możemy mieć problem z obdarzeniem zaufaniem tej osoby, ale i innych również.

"Nikt nie widzi twojego bólu. Nikt nie widzi twojego smutku. Nikt nie widzi twojego strachu. Ale wszyscy widzą twoje błędy"

Autor nieznany
Cytat jakże prawdziwy… - często zdarza się tak, że niewiele osób dostrzega nasze cierpienie: ból, przygnębienie, zły nastrój, ale za to na pewno dostrzegają skutki takiego stanu rzeczy, np.: to, że popełniamy błędy. Takie zachowanie może być bardzo krzywdzące, ponieważ człowiek, który cierpi może nie chcieć dzielić się swoimi emocjami z innymi.

"W smutku i rozpaczy tkwi ogromna siła"

Charles Dickens
Piękne słowa Karola Dikensa: w jego złotej myśli przygnębienie i rozpacz - emocje negatywne, których unikamy - przedstawione są jako źródła mocy, siły. Gdyby się nad tym zastanowić, jest w tych słowach wiele prawdy. Po pierwsze, doświadczanie takich negatywnych emocji może okazać się bardzo ubogacające, nasze doświadczenia sprawiają bowiem, że wiemy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, a poradzenie sobie w takich momentach staje się źródłem pewności siebie. Po drugie, negatywne emocje są dla nas sygnałem, że nasza psychika walczy, z czymś się nie zgadza i musimy coś w swoim życiu zmienić. I wreszcie po trzecie, osoby zrozpaczone - choć wydawać by się mogło, że są słabe - odznaczają się wielką siłą. Dla przykładu: zrozpaczeni rodzice chorego dziecka są w stanie zrobić wszystko, aby zadbać o zdrowie swojej pociechy.

"Próba uniknięcia smutku jest próbą uniknięcia życia"

Maxime Lagacé
Kolejna mądra sentencja na temat przygnębienia. Wielu z nas za wszelką cenę stara się unikać tej negatywnej emocji (jak i wielu innych), staramy się chronić przed nimi nasze dzieci… Czy słusznie? Okazuje się, że nie - bowiem jako emocja wszechobecna,  jest potrzebną. Już na początku artykułu dowiedzieliśmy się, jakie pełni funkcje jako jedna z emocji podstawowych - jest wpisana w nasze życie, daje nam wiele cennych informacji zwrotnych i celowe unikanie jej - to pozbawianie się może trudnej, ale jakże cennej części życia.

"Twój smutek jest darem. Nie odrzucaj go. Nie spiesz się. Żyj w pełni i używaj go jako paliwa do zmian i rozwoju"

Maxime Lagacé
Kolejny cytat tego samego autora na temat tytułowego uczucia. Czy możemy traktować je jako dar? Owszem, możemy rozpatrywać go w kategorii motoru do zmian, do czynienia pozytywnych rewolucji w swoim życiu, uczenia się, wyciągania wniosków z porażek i innych, nieprzyjemnych doświadczeń. Taka emocja nie zawsze jest zła, jest informacją, że coś nie jest tak, jak powinno być. Dzięki niej możemy się zmieniać, rozwijać i robić wszystko, aby czerpać z życia radość - i to jak najczęściej.

"To, co doprowadza nas do łez, doprowadzi nas do łaski. Nasz ból nigdy się nie marnuje"

Bob Goff
Ciekawa sentencja: warto spojrzeć na negatywne emocje właśnie w ten sposób - każda z nich pojawia się z jakiegoś powodu. Nasze cierpienie nigdy nie jest marnotrawione, zawsze pojawia się w jakimś celu, ma nam coś pokazać, czegoś nas nauczyć.

"Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy"

Phil Bosmans
Ciekawy cytat na temat tego, co trudne, przygnębiające i związane z cierpieniem. Czy zawsze jest tak, że noc jest tak czarna, że nie widać ani jednej gwiazdy? Nawet, gdy jest nam źle, nie rozumiemy sensu naszego cierpienia, warto popatrzeć na tą sytuację i zastanowić się, czy faktycznie nie ma wokół nas ani jednej "gwiazdy"?

"Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nieprzeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie"

Hanna Krall
Znana autorka ciekawie wypowiada się tytułowe zagadnienie. Poleca nam w tym aforyzmie, aby go przyjąć, przeżyć i wyciągnąć z niego wnioski. W jej opinii negatywne emocje, od których uciekliśmy, w tym właśnie przygnębienie, i tak kiedyś do nas wróci. Warto więc stawić czoło temu, co niesie nam życie.

"Jednak smutek jest gościem, którego niełatwo się pozbyć"

Hans Christian Andersen
Piękne słowa znanego autora bajek: owszem, przygnębienia czasem niełatwo się pozbyć, ale wiemy już, że jest to emocja potrzebna, dająca nam wiele cennych informacji i pozwalająca na dokonywanie zmian w naszym życiu.

"Niech smutek będzie dla nas kiedyś miłym wspomnieniem"

William Szekspir
Znany autor dramatów również wypowiadał się na temat pochmurności. W jego opinii przemija i za pewien czas może być wspomnieniem. Czy miłym? To zależy już tylko od nas.

"Szczęście robi dobrze ciału, ale smutek rozwija siłę umysłu"

Marcel Proust
Ciekawe słowa nad którymi warto się zastanowić. Według nich odczuwanie tytułowej emocji może okazać się bardzo cenne dla naszej psychiki: bowiem wzbogaci nas, sprawi, że będziemy w stanie radzić sobie z wielu sytuacjach, da nam możliwość lepszego poznania siebie.

"Czasami potrzeba smutku, aby poznać szczęście. Hałasu, by docenić ciszę i nieobecności, żeby docenić obecność"

Autor nieznany
Piękne słowa anonimowego autora o tym, jak warto traktować życie, aby cieszyć się nim w pełnej krasie. Bardzo często bywa tak, że nie doceniamy tego, co mamy i musimy to stracić, aby docenić, jak było to dla nas ważne. Tak samo jest z przygnębieniem: czasami musimy go doświadczyć, aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest w naszym rozumieniu szczęście.

Złote myśli o smutku

Jak widzimy z powyższych cytatów, smutek jest emocją ważną, cenną i potrzebną. Mimo, że nie lubimy go odczuwać, warto po lekturze tego tekstu spojrzeć na niego nieco inaczej. Niech będzie on informacją dla nas, że dzieje się coś, czego nie chcemy, coś przykrego. Niech będzie dla nas motywatorem do zmian, pierwszym krokiem do spełniania swoich marzeń.

Jak radzić sobie ze smutkiem?

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tytułową emocją, możemy np.:

  • słuchać ulubionej muzyki, oglądać ciekawe, w tym również śmieszne filmy;
  • poświęcać czas na swoje hobby lub każdą inną aktywność, która sprawia nam przyjemność;
  • spędzać czas z bliskimi, korzystać z ich obecności, pomocy i wsparcia;
  • postawić na ruch fizyczny i aktywność, w tym uprawianie ulubionego sportu, możemy chodzić na basen, siłownię, fitness, zumbę, jeździć na rolkach, rowerze itp.;
  • poświecić czas dla siebie, np.: wziąć relaksującą kąpiel, kupić sobie coś ładnego, iść na spacer lub po prostu odpocząć w ulubiony dla siebie sposób;
  • zapewnić sobie kontakt z naturą, np.: pojechać do lasu, iść na spacer do parku;
  • zjeść coś smacznego: w restauracji lub ugotować coś samemu.

Gdy czujemy, że przygnębienie jest zbyt silne i nie radzimy sobie z odczuwaniem tej emocji, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Konsultacja z psychologiem może pomóc nam uporać się z odczuwanymi emocjami oraz nauczyć nas, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach.

Komentarze

Iwona
Smutek bierze się czasem z czekania. Oczywiście, że niekiedy życie radzi sobie z problemami bez naszej interwencji i niekiedy warto chwilę odczekać zanim zaczniemy reagować, bo to może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego ale takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Czekamy, sami nie do końca wiedząc, na co. Czekamy aż wydarzy się bliżej nieokreślony cud. Kiedy się nie wydarza, smucimy się jeszcze bardziej. Zamiast docenić to, co jest, poczuć wdzięczność za to, co się ma, czego być może zazdroszczą nam inni ludzie, my chcemy jeszcze więcej. Często też obserwuje się czekanie na coś, co prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy. Jeżeli człowiek nic nie robi tylko czeka, to na nic się nie doczeka. Zamieńmy czekanie na działanie, bo ono zawsze niesie za sobą jakiś konkretny rezultat.