Tęsknota - jak się objawia? Dlaczego tęsknimy? Jak walczyć z tęsknotą?
Uczucie tęsknoty pojawia się, gdy odczuwamy dotkliwy brak kogoś lub czegoś w naszym życiu, gdy czujemy, że czegoś nas pozbawiono i pragniemy, aby było tak, jak dawniej. Jak objawia się tęsknota, jaki ma wpływ na nasze życie i jak sobie z nią radzić?
Czym jest tęsknota?
Tęsknota jest nieprzyjemnym odczuciem braku kogoś lub czegoś. Pojawia się, gdy czujemy się źle, ponieważ kogoś przy ans nie ma lub nie jest tak, jak dawniej. Tęsknić można za osobą, miejscem, wydarzeniem, dawnym stylem życia. Tęsknota może "zaatakować" nas z różną siłą, pojawić się nagle lub trwać bardzo długo. Ważne, aby wiedzieć dlaczego tęsknimy i jak poradzić sobie z tym uczuciem.
Dlaczego tęsknimy? - przyczyny
Proste pytanie, ale jednak nie tak oczywiste. Dlaczego w naszym życiu pojawia się tęsknota? Odczuwamy ją ponieważ jesteśmy z kimś/czymś związani emocjonalnie, np. kochamy kogoś, coś jest dla nas ważne, drogie z jakiegoś powodu, np. rodzinny dom. Czujemy, że brak kogoś lub czegoś odbiera nam pełnię szczęścia, brakuje nam kogoś lub czegoś do pełni szczęścia. Ten brak kogoś/czegoś wywołuje negatywne emocje, z jakimi nie potrafimy sobie poradzić.
Jak objawia się tęsknota?
Po czym rozpoznać, że za kimś/czymś tęsknimy? Tęsknota to przede wszystkim:
- odczuwanie silnego braku kogoś/czegoś, brakuje nam tego i stale o tym myślimy;
- odczuwanie smutku, niepokoju, żalu;
- poświęcanie czasu na wspomnienia;
- mogą pojawić się problemy ze snem i apetytem;
- mogą pojawić się problemy ze skoncentrowaniem się i pamięcią.
- w skrajnych przypadkach: odczuwanie braku chęci do życia, jakiekolwiek aktywności.
Każdy z nas tęsknotę może odczuwać również na wiele innych sposobów.
Jak tęsknota wpływa na nasze życie?
Jak tęsknienie za kimś lub za czymś wpływa na nasze życie? Tęsknota sprawia, że nasze życie nie jest pełne, kogoś lub czegoś nam brakuje. Osoba, która tęskni może być czasami smutna, wpadać e melancholijne nastroje, dużo czasu poświęcać na wspomnienia. Może nie być tak skoncentrowana na pracy i innych obowiązkach, jak powinna. Tęsknota może również zachęcać nas do tworzenia, np. malowania obrazów, pisania wierszy czy spisywania swoich przeżyć w formie pamiętników.
Kiedy tęsknota powinna nas zaniepokoić?
Czy tęsknota może być groźna? Okazuje się, że tak. Silna i długotrwała tęsknota może sprawić, że nie będziemy potrafili poradzić sobie z nagromadzeniem negatywnych emocji i nasze życie straci sens. Kiedy może się tak stać i jak rozpoznać to zagrożenie? Możemy mieć z tą sytuacją do czynienia, gdy tęsknota jest bardzo silna i nagła oraz gdy niewiele możemy zrobić, aby zmienić obecną sytuację. Przykładem jest tęsknota za kimś, kto zmarł. Żałoba to specyficzny czas, gdy musimy uporać się z brakiem bliskiej osoby, która odeszła na zawsze.
To trudne chwile dla każdego, kto ich doświadcza, taka tęsknota jest nie tyle silna, co nieograniczona w czasie. Kiedy bowiem przestaniemy tęsknić za ukochaną osobą czy rodzicem, który odszedł? Im silniejsze więzi łączyły na za życia tej osoby, tym bardziej dokuczliwy jest jej brak. Taka tęsknota może przybierać na sile i sprawić, że stracimy energię do działania. W efekcie uczucie tęsknoty będzie dezorganizować nasze życie, wpływać negatywnie zarówno na sferę prywatną, jak i zawodową. Jeśli czujesz, że odczuwana tęsknota jest zbyt silna, nie możesz poradzić sobie z emocjami i zaczynasz zastanawiać się, czy dalsze życie ma sens: skontaktuj się z psychologiem. Taka konsultacja może sprawić, że zaczniesz rozumieć sens swojej tęsknoty. W trakcie rozmów ze specjalistą zyskasz okazję do przepracowania swoich emocji, zrozumienia ich. Terapia psychologiczna w przypadku silnej tęsknoty to możliwość poradzenia sobie z nadmiarem negatywnych uczuć ale i okazja do lepszego poznania siebie. Warto wiedzieć, że długo utrzymująca się silna tęsknota powiązana z negatywnymi emocjami, jak smutek czy żal, mogą prowadzić do zaburzeń nastroju, w tym nawet depresji!
Jak radzić sobie z tęsknotą?
Jak poradzić sobie z uczuciem tęsknoty? Czy da się je złagodzić lub sprawić, że nie będzie tak dokuczliwe.
Utrzymuj kontakt z bliską osobą, to pozwoli Wam przetrwać rozłąkę
Jeśli tęsknisz za kimś, zadbajcie o to, aby mieć kontakt w czasie rozłąki. Przy współczesnych zdobyczach cywilizacji nie powinno być to bardzo utrudnione. Dzwońcie do siebie, wysyłajcie SMS-y, maile, komunikujcie się na Skype (tam możecie się zobaczyć!), przesyłajcie sobie prezenty. Warto zastanowić się nad powrotem do tradycyjnej ale i bardzo pięknej formy komunikacji, a mianowicie listów. Po rozłące mogą być one piękną pamiątką Waszej tęsknoty.
Nie bój się wspomnień, ale nie zatracaj się w nich
Gdy za kimś lub za kimś tęsknisz, nie bój się wracać do pięknych wspomnień. Pamiętaj jednak, by się w nich nie zatracać, nie popadać w melancholię, która jeszcze pogorszy Twoje poczucie osamotnienia. Uczyń z wspomnień sposób na piękny, sentymentalny wieczór, wstań jednak rano pełna/y energii i zapału do działania.
Znajdź czas dla siebie
Tęskniąc, zwykle czujemy się samotni ale czy na pewno? Przecież jesteś w bardzo wyjątkowym towarzystwie: swoim własnym! Znajdź czas dla siebie, teraz masz go aż nadto! Idź do fryzjera, kosmetyczki, na zakupy, spotkaj się ze znajomymi, odwiedź rodzinę, zrób mały remont w mieszkaniu, wyjedź na krótkie wakacje: na pewno znajdziesz mnóstwo czynności i zadań, które sprawią Ci radość.
Zajmij się czymś
Rada związana z poprzednią, tym razem jednak zastanów się, czy jest coś, co mógłby zająć Twoje myśli i sprawić, że tęsknota nie będzie Ci tak doskwierać. Może zapiszesz się na kurs tańca, kurs językowy, poświecisz czas na ciekawe hobby, nauczysz się grać na gitarze, zaangażujesz się w nowy projekt w pracy?
Działaj, aby zmienić obecną sytuację
W wielu przypadkach tęsknota stanowi motor do zmian. Tęskniąc, zdajemy sobie sprawę z tego, że zrobimy wszystko, aby pozbyć się negatywnego uczucia. Możemy zdecydować się na przeprowadzkę, aby być z ukochaną osobą, sprzedać mieszkanie i wrócić na rodzinną wieś. Czasami tęsknota przewartościowuje nasze życie i zupełnie się tego nie spodziewamy.
Podsumowując, tęsknota jest uczuciem trudnym, zwykle nieprzyjemnym, kojarzącym się ze smutkiem i samotnością. Okazuje się jednak, że tęsknota może mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Może być prawdziwym testem dla związku, treningiem cierpliwości, czasem, który poświecimy tylko sobie oraz motywatorem do zmian, np. przeprowadzki, będąc w długotrwałym związku na odległość. Warto w ten sposób właśnie ją postrzegać: starać się radzić z nią na różne sposoby ale i widzieć w niej coś dobrego.
Komentarze