Życzliwość - jak ją w sobie doskonalić?
Chcesz doskonalić w sobie życzliwość, być człowiekiem dobrym, robiącym coś dla innych? Nic nie stoi na przeszkodzie. Okazywać dobroć i życzliwość można każdego dnia w jakże prosty sposób. Pamiętaj, że dobro zawsze wraca.
Sposoby doskonalenia życzliwości
Poniżej znajduje się 20 sposobów na to, jak w prosty sposób okazywać życzliwość każdego dnia oraz czynić dobro i dawać innym radość.
1. Zrób dobry uczynek nieznajomej osobie
Wyznacz sobie cel: każdego dnia zrobisz dobry uczynek na rzecz kogoś nieznajomego. Możesz ustąpić miejsca w tramwaju, przepuścić kogoś w kolejce, kupić kwiatek na targu i wręczyć go starszej pani ze stoiska obok. Pomysłów jest wiele, każdego dnia wcielaj w życie jeden i ciesz się radością, jaką obdarzasz innych.
2. Uśmiechnij się do kogoś każdego dnia
Uśmiech ma wielką moc, czasem jest cenniejszy niż jakiekolwiek słowa. Uśmiechnij się każdego dnia do kogoś, czy do bliskiej osoby, czy kogoś zupełnie obcego. Gdy zobaczysz, radość na jego twarzy od razu poczujesz się lepiej. Osoby uśmiechnięte i radosne postrzegane są jako życzliwe, bardziej sympatyczne i to właśnie z takimi chcemy się przyjaźnić czy wiązać.
3. Pomóż komuś w potrzebie
Twoim kolejnym celem jest pomoc komuś w potrzebie. Wyprowadź psa starszej pani, przygarnij psa ze schroniska, podwieź koleżankę na wizytę do specjalisty. Twoja ofiarność i życzliwość rozpocznie łańcuch dobroci i na pewno do Ciebie wróci!
4. Okazuj wdzięczność
Odpowiedź sobie na pytanie: komu i za co jestem wdzięczna/wdzięczny? Przyjacielowi za to, że wspiera, koleżance z pracy za to, że pomogła przy ważnym zadaniu, a może ukochanej osobie za to, że po prostu jest? Powiedz im o tym, niech wiedzą, że ich lubisz, kochasz, szanujesz i doceniasz to, co dla Ciebie robią.
5. Zorganizuj zbiórkę
Zaangażuj się w działania społeczne, zorganizuj zbiórkę zabawek dla dzieci z domów dziecka lub karmy dla zwierzaków z pobliskiego schroniska. Pomóż znajomej samotnej matce, schorowanej starszej Pani czy koleżance chorej na nowotwór. Zebranie pieniędzy czy potrzebnych przedmiotów da komuś radość, zdrowie, a może nawet i życie. Tobie da ogromną satysfakcję i poczucie, że jesteś potrzebna/y.
6. Wpłać datek na cele charytatywne
Co miesiąc wpłać datek dla jakiejś organizacji charytatywnej: wspieraniem dzieci chorych na SMA, chorych na nowotwory, zajmującej się ratowaniem koni przeznaczonych do rzeźni, pomagającej zagrożonym gatunkom? Nie musisz przekazywać potrzebującym połowy wypłaty, czasami wystarczy drobny datek, aby poczuć się lepiej, a dla drugiej strony ta mała cegiełka to ważny krok do osiągnięcia celu.
7. Zaangażuj się w wolontariat
Idź o krok dalej, zostań wolontariuszem, zaangażuj się aktywnie w działania na rzecz domu dziecka hospicjum, schroniska dla zwierząt lub innej organizacji, pomagającej potrzebującym. Każdego dnia przekonasz się, ile dobra może wywołać Twoja życzliwość.
8. Więcej słuchaj, mniej mów
Mamy tendencje do mówienia wiele, ale o wiele za mało słuchany innych. Postaraj się mniej mówić, zwłaszcza o sobie, a więcej słuchać tego, co inni mają Ci do powiedzenia.
9. Oddaj coś dla potrzebujących
Masz coś, czego nie potrzebujesz? Może to Twoje stare ubrania, garnki, nieczytane książki, zabawki twojego dziecka? Spakuj/spakujcie je i oddajcie potrzebującym. Ucz dziecko empatii i trudnej sztuki dzielenia się, to zaprocentuje w przyszłości?
10. Pochwal kogoś
Ktoś zrobił coś dobrze? Powiedz mu o tym, pochwal go, powiedz komplement, niech poczuje się zauważony i doceniony. Mów Komplementy tylko wtedy, jeśli są szczerze. Złośliwe komentarze zachowaj dla siebie.
11. Zrób komuś miłą niespodziankę
Większość z nas wprost uwielbia niespodzianki, to miłe gesty i prezenty, które wprawiają nas w dobry nastrój. Zrób komuś taką miłą niespodziankę: narysuj obrazek i włóż dziecku do pojemnika ze śniadaniem, napisz ukochanej osobie "Kocham Cię" na lustrze w łazience, kup koleżance z pracy ciasteczko i zostaw z miłym liścikiem na biurku. Takie drobne życzliwe gesty mogą poprawić nastrój na cały dzień!
12. Zrób komuś przyjemność
Kontynuacja poprzedniego zadania, tym razem spraw komuś przyjemność, np. idź z dzieckiem na spacer, zrób ukochanej osobie kawę rano, kup coś od ulicznego sprzedawcy itp. Możesz również wysłać kartkę dziecku choremu na nowotwór, napisać mu coś miłego, kupić wymarzoną zabawkę. Taki drobny gest z Twojej strony Ciebie niewiele kosztuje (lub wcale) a drugiej osobie może sprawić choć odrobinę radości.
13. Wystaw pozytywną ocenę
Kupujesz coś w sieci? Po otrzymaniu przesyłki poświęć trochę czasu na pozostawienie w internecie pozytywnego komentarza lub pochlebnej opinii, tej osobie na pewno zrobi się miło!
14. Pogódź się z kimś, z kim jesteś od dawna w konflikcie
Kłótnie i konflikty mogą podzielić nas na długie lata, po co tracić czas? Wyciągnij pierwsza/y rękę do zgody, pogódźcie się, idźcie razem na rower, spacer, kawę. Być może zapomnieliście już, co tak naprawdę Was poróżniło, a odnowienie znajomości sprawi, że Wam obojgu poprawi się nastrój. Ponadto, Twoja odwaga związana z zainicjowaniem rozmowy na pewno zostanie doceniona przez druga stronę.
15. Zaskocz bliskich lub kolegów z pracy miłym gestem
Upiecz ciasteczka i daj każdemu domownikowi jedno do szkoły czy pracy, resztę zabierz do swojego miejsca pracy, poczęstuj szefa i kolegów, koleżanki. Taki miły gest pozwoli Wam wszystkim zacząć dzień w dobrym nastroju.
16. Odnów relację z kimś, kto był Ci bliski w przeszłości
Z pewnością masz wiele przyjaźni, które nie przetrwały próby czasu, z wieloma osobami urwał Ci się kontakt po zakończeniu szkoły, przeprowadzce? A może już czas, aby odnowić te kontakty, odezwij się do dawnej znajomej, znajdź koleżanki ze studiów na portalach społecznościowych, spotkajcie się na kawie, porozmawiajcie o tym, co aktualnie się u Was dzieje. Taki życzliwy gest z pewnością sprawi, że odżyje wiele przyjemnych wspomnień.
17. Patrz optymistycznie na świat
Ludzie życzliwi zwykle są optymistami, patrz więc na świat optymistycznie, doceniaj każdą chwilę i staraj się zarażać innych swoim podejściem do życia. Twoja radość życiowa powinna być zaraźliwa, a Twój uśmiech sprawiać, że inni również zechcą się uśmiechnąć.
18. Jedz zdrowo
Jesteśmy tym, co jemy: jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Jeśli chcesz być radosną, życzliwą i otwartą osobą, zadbaj o to, aby zdrowo się odżywiać, jedz dużo owoców i warzyw, postaw na pełnoziarniste pieczywo, ryby oraz mięso gotowane na parze. Zdrowa dieta sprawi, że lepiej się poczujesz i o wiele chętniej będziesz angażować się w różne działania na rzecz innych osób.
19. Ruszaj się!
Jeśli już jesz zdrowo pamiętaj o tym, aby się ruszać. Postaw na aktywność fizyczną, ciesz się uprawianiem sportu czy tez zwyczajnym spacerem - ruch to zdrowie, pozwala Ci na dotlenienie organizmu. Uprawiając sport lub jakąkolwiek inna aktywność dostarczasz sobie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Czy jest lepszy sposób na rozbudzenie w sobie radości życiowej, dobroci i życzliwości?
20. Nie narzekaj, skup się na pozytywach
I na koniec rada, która praktycznie podsumowuje wszystkie poprzednie: nie narzekaj, nie marudź, nie rozpamiętuj porażek. Bądź osobą uśmiechniętą, radosną i nastawioną na działanie. Skup się na pozytywach, doceniaj każdy dzień i to, co Ci przynosi!
Komentarze